Brytyjskie władze oświadczyły w piątek, że wysyłają w rejon Zatoki Perskiej drugi okręt wojenny – podała agencja AFP.

Na Bliski Wschód zostanie wysłany HMS Duncan, niszczyciel obrony powietrznej, uzbrojony w rakiety Harpoon i posiadający załogę przekraczającą 280 ludzi. HMS Duncan brał udział w ćwiczeniach na Morzu Czarnym i według BBC obecnie przepływa przez Cieśninę Bosfor, by później przez Kanał Sueski skierować się w stronę Zatoki Perskiej.

Brytyjski rząd oświadczył w piątek, że wysłanie niszczyciela było planowane i ma na celu „utrzymanie stałej obecności morskiej”, gdy drugi z brytyjskich okrętów w tym rejonie – HMS Montrose będzie znajdował się w trakcie przeglądu i zmiany załogi. Jednak według nieoficjalnych informacji wysłanie niszczyciela zostało przyspieszone o kilka dni i oba brytyjskie okręty mają wspólnie przez kilka tygodni pływać po wodach u wybrzeży Iranu.

„Reagujemy w umiarkowany i wyważony sposób na to, co się dzieje i jasno mówimy Iranowi, że nie chcemy eskalacji w tej sytuacji” – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt. Według niego wszystkie strony powinny zachować „zimną krew”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednocześnie rząd Wielkiej Brytanii podniósł poziom zagrożenia dla statków handlowych tego kraju u wybrzeży Iranu do najwyższego poziomu. Miało to związek z incydentem, do jakiego miało dojść w cieśninie Ormuz pomiędzy brytyjskim tankowcem British Heritage, HMS Montrose a trzema irańskimi kutrami. Jak pisaliśmy, według brytyjskiego ministerstwa obrony trzy irańskie łodzie próbowały „wstrzymać przejście” tankowca British Heritage przez cieśninę. W tej sytuacji interweniowała fregata HMS Montrose, która eskortowała tankowiec. „HMS Montrose został zmuszony do ustawienia się między irańskimi statkami a British Heritage i wydania ustnych ostrzeżeń irańskim statkom, które następnie zawróciły” – podano w komunikacie. Według BBC doszło do wycelowania dział fregaty w irańskie jednostki. Teheran zaprzeczył, że doszło do takiego incydentu.

Kresy.pl / AFP / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz