Erdogan twierdzi, że namówił Zełenskiego do spotkania z Putinem w Turcji

Turcja ubiega się o rolę mediatora pomiędzy Rosją a Ukrainą – wynika ze słów prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że osiągnął porozumienie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie zorganizowania spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem – podało Daily Sabbah.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1109.18 PLN    (5.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Erdogan powiedział dziennikarzom, że Ankara otrzymała pozytywną odpowiedź z Moskwy na zaproszenie Władimira Putina do złożenia wizyty w Turcji. Wizyta miałaby odbyć się po powrocie prezydenta Rosji z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Dokładna data wizyty ma być dopiero ustalona. Turecki prezydent ma nadzieję, że w tym czasie do Ankary przybędzie także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przywódcy Rosji i Ukrainy spotkają się.

„Nasza umowa z panem Zełenskim zmierza w tym kierunku. Mam nadzieję, że uda się zorganizować spotkanie na wysokim szczeblu” – mówił Erdogan.

Turecki prezydent podkreślał szczególny charakter relacji turecko-rosyjskich. „Obecnie mamy poważne stosunki dwustronne z Rosją. Te stosunki nie są zwyczajne. Ważne są też kroki, jakie należy w tym celu podjąć. Dlatego przywiązuję dużą wagę do spotkania z Putinem”.

„Oczywiście o wiele ważniejszy jest wymiar sprawy z Ukrainą. Bo oczy świata są teraz tu zwrócone. Oczywiście najważniejszym aspektem wydarzeń jest Donbas” – dodawał.

Erdogan krytykował „państwa zachodnie”, w tym USA, które jego zdaniem nie są w stanie przyczynić się do rozwiązania napięć na linii Ukraina-Rosja. „Mogę powiedzieć, że tylko pogarszają sprawę” – mówił. Europejskich przywódców uznał za niezdolnych do rozwiązania tych napięć.

Daily Sabbah przypomniało, że w czwartek Erdogan mówił, że Turcja chętnie zorganizowałaby szczyt pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Jak pisaliśmy, w czwartek prezydent Turcji złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas wizyty oba kraje podpisały m.in. porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu oraz ramowe porozumienie o współpracy w obszarze wysokich technologii wojskowych. Dzięki niemu, możliwe będzie zbudowanie na Ukrainie zakładów produkujących drony Bayraktar.

Kresy.pl / dailysabah.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz