Po tygodniach walk w obozie Jarmuk na południowych przedmieściach Damaszku, dżihadyści zdecydowali się na wycofanie z tego terenu.

Miesiąc temu armia syryjska rozpoczęła operację przeciw oddziałom tak zwanemu „Państwa Islamskiego” w dawnym obozie dla palestyńskim Jarmuk. Obóz ten funkcjonuje od 1957 r. jako miejsce zamieszkania dla uchodźców palestyńskich. Przez lata praktycznie przekształcił się praktycznie w dzielnicę syryjskiej stolicy. Znajduje się około 8 kilometrów na południe od centrum Damaszku.

Zamieszkany przez 140 tys. Palestyńczyków Jarmuk został zaatakowany w 2012 roku przez zbrojne ugrupowania antyrządowe. Mimo oporu lokalnej palestyńskiej milicji popierającej Baszara al-Asada, część dzielnicy została stopniowo zajęta przez ugrupowania islamistyczne. W 2015 roku Jarmuk został zinfiltrowany przez bojowników ISIS. Obok nich część dawnego obozu kontrolowały inne grupowania antyrządowe, ale już wcześniej uległy syryjskiej armii. Liczba mieszkańców tego terenu zmniejszyła się do około 10 tysięcy.

Armia syryjska przez cztery tygodnie toczyła ciężkie walki w terenie pełnym budynków i ruin odnosząc sukcesy i wkraczając coraz głębiej do obozu. Bojownicy ISIS podjęli więc w tym tygodniu negocjacje, które ze strony rządowej prowadzili oficerowie syryjskich służb specjalnych. Doprowadziły one 19 maja do ogłoszenia zawieszenie broni na terenie pola walki w obozie Jarmuk. Według informacji opublikowanej dziś w nocy przez portal Al Masdar News, bojownicy ISIS zgodzili się na ewakuację z terenu w Damaszku. Portal poinformował, że natychmiast podstawiono kilkadziesiąt autobusów, które zgodnie z modelem wypracowanym już przy okazji przejmowania poprzednich enklaw opanowanych przez antyrządowe ugrupowania zbrojne, wywiozą bojowników na inny obszar kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeśli zawieszenie broni zostanie utrzymane, a ewakuacja bojowników ISIS powiedzie się bez przeszkód, po raz pierwszy od siedmiu lat stolica Syrii i jej okolice będą całkowicie wolne do jakichkolwiek antyrządowych ugrupowań zbrojnych.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz