Amerykańska baza w Iraku pod ostrzałem rakietowym

Jedna osoba zginęła w ataku rakietowym na amerykańską bazę wojskową w Irbilu – stolicy Regionu Kurdystanu w Iraku.

Według telewizji Al Jazeera w poniedziałkowym ataku zginął cywil nie będący kontraktowym współpracownikiem amerykańskiej armii. Oprócz niego w serii wybuchów rakiet wystrzelonych w kierunku bazy rany odniosło osiem osób wśród których część stanowili Amerykanie. Nie wszystkie rakiety trafiły bowiem w cel. Niektóre spadły na domy mieszkalne w stojące w pobliżu bazy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Rakiety zostały wystrzelone z terenu położonego na południe od bazy. Był to pierwszy atak na instalacje Amerykanów w Iraku od około dwóch miesięcy. Do jego przeprowadzenia przyznało się mało znane ugrupowanie irackich szyitów Alijaa ad-Dam – Strażnicy Krwi.

Amerykańskie bazy zostały ogłoszone celem szyickich ugrupowań po amerykańskim zamachu na generała irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Kasema Solejmaniego przeprowadzonym na początku zeszłego roku. Solejmani koordynował politykę Iranu wobec Iraku i wsparcie jakiego ten pierwszy udzielał niektórym ugrupowaniom militarno-politycznym irackich szyitów.

„Okupacja amerykańska nie będzie bezpieczna przed naszymi uderzeniami w żadnym kawałku ojczyzny, nawet w Kurdystanie, gdzie obiecujemy przeprowadzić inne zaawansowane operacje” – Al Jazeera zacytowała oświadczenia Aliji ad-Dam.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jesteśmy oburzeni dzisiejszym atakiem” – skomentował amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Wezwał do „pociągnięcia do odpowiedzialności” osób, które zaplanowały i przeprowadziły atak. Prezydent Iraku Barham Saleh nazwał incydent „niebezpieczną eskalacją” i „kryminalnym aktem terrorystycznym”.

aljazeera.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz