Po 1 sierpnia br. do Urzędu ds. Cudzoziemców wpłynęło 8,5 razy więcej wniosków o przyznanie obywatelom Białorusi statusu uchodźcy w Polsce niż w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku.

Jak dowiedział się białoruski portal Tut.by w Urzędzie ds. Cudzoziemców, od 1 sierpnia do 16 listopada br. o status uchodźcy w Polsce ubiegało się 252 obywateli Białorusi. Od początku roku takich wniosków wpłynęło 282. Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech i pół miesiąca do urzędu wpłynęło prawie 8,5 razy więcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy niż w pierwszych siedmiu miesiącach roku.

Dane polskiej Straży Granicznej mówią o tym, że obywatele Białorusi pomiędzy 9 sierpnia a 8 listopada br. przekraczali polsko-białoruską granicę 194,5 tysiąca razy.

Według Tut.by wcześniej ministerstwo spraw wewnętrznych Litwy informowało, że według danych z 21 października br. 507 Białorusinów otrzymało litewskie wizy humanitarne. Portal przypomina, że litewskie władze zaczęły wydawać Białorusinom wizy humanitarne pod koniec sierpnia, a ze względu na ograniczenia epidemiczne posiadacze innych wiz nie mogą przekroczyć litewskiej granicy. 139 posiadaczy wiz humanitarnych już dostało się na Litwę, 34 złożyło wnioski o azyl polityczny.

Portal przytacza także dane, które podał 21 października szef departamentu ds. obywatelstwa i migracji Białorusi Aleksiej Biegun. Według niego od początku jesieni do Polski wyjechało ok. 10 tys. obywateli Białorusi, na Ukrainę 3 tys., na Litwę i Łotwę nie więcej niż 500. Jego zdaniem migracja ta nie zagrażała poważnie bezpieczeństwu narodowemu i nie stanowiła też znaczącej utraty krajowych zasobów pracy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy w kraju odbyły się wybory prezydenckie. Według oficjalnych wyników wygrał je Aleksandr Łukaszenko, jednak białoruska opozycja uważa za zwyciężczynię Swietłanę Tichanowską.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: dla lekarzy, którzy wyjadą pracować do Polski, nie będzie powrotu

Kresy.pl / tut.by

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz