Była szefowa niezalegalizowanych struktur związkowych w rafinerii Naftan w Nowopołocku oraz jeden z uczestników próby strajku zostali zatrzymani przez białoruskie organa ścigania.

Według opozycyjnego centrum “Wiasna” aresztowani to Olga Britikowa i Aleksandr Kucharionok. Ta pierwsza próbowała animować w ważnym zakładzie przemysłu naftowego niezależny związek zawodowych. Kucharionok przamawiał zaś na wiecu protestacyjnym jaki miał odbyć się w rafinerii, jak zrelacjonował w sobotę portal Zerkalo. Zatrzymania dokonali w piątek funkcjonariusze OMON. Zatrzymana została również żona Kucharionka.

Postawiono im zarzuty karne z artykułu o “wzywaniu do nałożenia sankcji i innych działaniach mających na celu wyrządzenie szkody bezpieczeństwu narodowemu”.

Britikowa została jedną z liderek ruchu protestacyjnego w Naftanie po wyborach w 2020 roku. To ona zgłaszała władzom i kierownictwu przedsiębiorstwa żądania pracowników fabryki. Wcześniej pracowała w Naftanie przez 16 lat, po czym została zwolniona ze względu na zajmowane stanowisko. Kucharionok zaś występował na wiecu protestacyjnym w zakładzie, w trakcie którego opowiedział się za prowadzeniem strajku. Ich wystąpienie odbywało się na tle wielkich protestów społecznych, jakie miesiącami przetaczały się przez Białoruś, po wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 r., które przeciwnicy Aleksandra Łukaszenki uznawali za sfałszowane.

Zerkalo przypomina, że oboje działaczy było już wielokrotnie zatrzymywanych. W zeszłym roku Britikowa spędziła 75 dni w areszcie wiosną i kolejne 30 dni jesienią.

Czytaj także: Niegdysiejszy głośny białoruski opozycjonista ułaskawiony [+VIDEO]

news.zerkalo.io/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply