Łukaszenko wymienił kierowników oddziałów KGB

Prezydent Białorusi podjął decyzję o zmianach na stanowiskach zastępcy przewodniczącego KGB i szefów niemal wszystkich oddziałów obwodowych.

Jak poinformował 30 czerwca portal Biełorusskij Partizan nowym zastępcą przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego został Władimir Kałacza. Dotychczas był on szefem wydziału KGB w Mińsku i obwodzie mińskim. Na tym ostatnim stanowisku zastąpił go dotychczasowy dyrektor jednego z wydziałów administracji centralnej KGB Dmitrij Reuckij.

Oleg Stoliarczuk, dotychczasowy dyrektor ośrodka badawczego służb specjalnych – Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego, stanął na czele KGB obwodu witebskiego. W obwodzie mohylewskim służbą pokieruje Aleksandr Tieriechow, Aleksandr Niewierowskij w obwodzie grodzieńskim, a Siergiej Gładyszew w obwodzie brzeskim. Nowym dyrektorem Instytutu Bezpieczeństwa Państwowego został Wiaczesław Jezierskij. Tym samym jedynym obwodem w którym nie doszło do zmiany na stanowisku szefa struktur KGB jest obwód homelski.

Ogłaszając nowe nominacje Aleksandr Łukaszenko pochwalił pracę KGB. Podkreślił, że służba przekazuje mu obecnie realne informacje o stanie bezpieczeństwa państwowego i niczego nie “upiększa” jak to było ” w czasach radzieckich i po rozpadzie Związku [Radzieckiego], i w pierwszych latach mojej prezydentury”. Prezydent Białorusi zaznaczył, że KGB ma jego “zaufanie” bo pracuje “efektywnie”. Przypomniał swoje dawne kontakty z przedstawicielami służby – “Jeszcze z czasów parlamentarnych pamiętam dobrych, młodych chłopaków z którymi pracowałem wbrew kierownictwu KGB, którzy potajemnie przynosili mi dokumenty, charakteryzujące korupcjonistów w najwyższych kręgach władzy” – Łukaszenko wspominał czas swojej pracy jako przewodniczącego komisji antykorupcyjnej w 1993 r. “I z tych czasów, nawet z czasów radzieckich u mnie są same dobre wspomnienia i zdanie o KGB. Dlatego też ja ufam KGB”.

Wśród celów działalności KGB Łukaszenko wymienił ochronę przed terroryzmem, który może “nas zaczepić, choć nie ma dla niego przyczyn zewnętrznych”. Przestrzegał funkcjonariuszy przed korupcją w ich własnych szeregach i wzywał do walki z nią – “Komitet w naszym społeczeństwie i w czasach radzieckich, a teraz tym bardziej był określonym czyścicielem naszego społeczeństwa. I ja chcę żeby KGB był takim czyścicielem” – powiedział prezydent. Ostrzegał też obwodowych funkcjonariuszy przed tworzeniem lokalnych grup interesu i “układów” z administracją szefów obwodów.

Czytaj także: Łukaszenko na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy

belaruspartisan.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply