Najwyższy Sąd Administracji Belgii zawiesił osiem licencji na sprzedaż uzbrojenia z tego kraju do Arabii Saudyjskiej. Jako powód wskazał kwestię praw człowieka.

Sprawa dotyczy licencji sprzedaży broni Saudyjczykom jakie uzyskał koncern FN Herstal działający w belgijskiej Walonii, produkujący broń palną od pistoletów po ciężkie karabiny maszynowe. Firma od dłuższego czasu sprzedaje broń do Arabii Saudyjskiej. Według irańskiej PressTV w 2017 roku FN Herstal sprzedał do Arabii Saudyjskiej uzbrojenie o łącznej wartości 153 milionów euro, rok wcześniej było to 575 mln euro, co stanowiło 65% eksportu broni z Walonii.

Sprzedaż broni Saudyjczykom zostanie jednak wstrzymana. Najwyższy Sąd Administracji zawiesił bowiem osiem licencji na sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej, wystawionych przez władze regionu Walonia. Sąd uznał, że regionalne władze nie przeprowadziły prawidłowo procedury sprawdzenia stanu przestrzegania praw człowieka w tym państwie arabskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną w której obowiązuje prawo szariackiej według interpretacji skrajnej ideologii wahabickiej.

Czytaj także: Arabia Saudyjska i Izrael łączą siły

presstv.ir/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz