Kolejni Rosjanie aresztowani na Białorusi za korupcję

Ambasada Rosji w Mińsku otrzymała oficjalne powiadomienie od MSZ Białorusi o zatrzymaniu przez białoruskie KGB trzech rosyjskich obywateli. Zatrzymanie ma mieć związek z korupcją.

O sprawie pisze białoruski portal Tut.by powołując się na rzecznika prasowego ambasady Rosji Aleksieja Maskalewa. Według dyplomaty trzech obywateli Rosji aresztowano w związku z dokonaniem przestępstwa określonego w artykule 431 cz. 2 białoruskiego kodeksu karnego, czyli wręczeniem łapówki.

W związku z tym, zgodnie z ustaloną procedurą, rosyjscy dyplomaci poprosili białoruskie władze o udzielenie służbom konsularnym dostępu do aresztowanych Rosjan.

Aleksiej Maskalew nie ujawnił personaliów aresztowanych. Według niego białoruskie MSZ nie poinformowało, czy obecna sprawa ma związek z niedawnymi głośnymi zatrzymaniami na Białorusi.

Jak pisaliśmy, 29. kwietnia w mediach pojawiła się informacja o zatrzymaniu byłego wicesekretarza stanu białoruskiej Rady Bezpieczeństwa i byłego szefa ochrony Aleksandra Łukaszenki Andrieja Wtiurina, z pochodzenia Rosjanina. Według nieoficjalnych informacji został oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 150 tysięcy dolarów od rosyjskiej firmy. Białoruskie KGB nie komentowało tych doniesień. Pojawiały się przecieki, że prawdziwym powodem jego zatrzymania były liczne i powtarzające się wycieki informacji do rosyjskich służb specjalnych. Wraz z Wtiurinem zatrzymano także wręczającego łapówkę.

4. maja KGB Białorusi potwierdziło też zatrzymanie dyrektora białoruskiego operatora telekomunikacyjnego “Biełtelekom” Siergieja Siwodiedowa. Miał on przyjąć łapówkę od obywatela Rosji, którego również zatrzymano. Według władz łapówka dotyczyła dostaw sprzętu telekomunikacyjnego.

Jak pisaliśmy, w tym samym okresie, w którym zatrzymano Wtiurina, rosyjskie władze odwołały z Mińska swojego ambasadora Michaiła Babicza, który wchodził w publiczne, ostre spory z dyplomacją swoich gospodarzy.

Kresy.pl / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply