Mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego w Rosji próbował przekroczyć polską granicę nie posiadając wymaganej prawem kwoty pieniędzy. Zamiast tego okazał strażnikom granicznym banknoty… z gry planszowej.

Jak podaje Straż Graniczna, do zdarzenia doszło 5. maja br. na drogowym przejściu granicznym w Bezledach na kierunku wjazdowym do Polski. Kierujący citroenem 30-letni mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego został poproszony przez Straż Graniczną o okazanie środków płatniczych, które każdy cudzoziemiec przybywający do Polski jest zobowiązany posiadać na utrzymanie zarówno podczas planowanego pobytu, jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego.

Rosjanin pokazał strażnikom granicznym trzy banknoty, każdy o nominale 5 tys. rubli (w sumie około 900 złotych). Nie były to jednak prawdziwe pieniądze, lecz falsyfikaty z gry planszowej. Przedstawiono mu zarzut nielegalnego przekroczenia granicy i obciążono go grzywną w wysokości 2 tys. złotych. Cudzoziemiec przyznał się do winy.

Zgodnie z prawem cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium RP powinien posiadać środki finansowe na utrzymanie w kwocie minimum 300 złotych (lub równowartość tej kwoty w obcej walucie), jeśli okres jego pobytu nie przekracza 4 dni. W przypadku dłuższego pobytu w Polsce cudzoziemiec powinien posiadać 75 złotych na każdy dzień pobytu. Inne wymagania dotyczą m.in. uczestników wycieczek oraz osób, które mają opłacone koszty pobytu w Polsce a także osoby wracające do kraju zamieszkania lub przejeżdżające tranzytem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainiec szedł tyłem przez „zieloną granicę”. Myślał, że zmyli Straż Graniczną

Kresy.pl / strazgraniczna.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz