Tylko w tym miesiącu 18 obywateli Białorusi nie zostało wpuszczonych do Izraela. 7 października br. izraelskie służby imigracyjne zatrzymały na lotnisku w Tel Awiwie 11 Białorusinów, którzy przylecieli do Izraela rejsowym samolotem białoruskich linii lotniczych. Z tego powodu ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi wezwało w czwartek ambasadora Izraela i złożyło na jego ręce protest dyplomatyczny.

Jak podał białoruski resort dyplomacji, zatrzymani Białorusini wybrali się do Izraela, by spotkać się ze swoimi bliskimi i znajomymi. Obecnie znajdują się oni w centrach tymczasowego zatrzymania. „Wśród znanych nam przyczyn odmowy wjazdu nie ma ani jednego faktycznego naruszenia przepisów” – oświadczyło białoruskie MSZ. Białoruś szanuje prawo każdego z państw do uzasadnionego ograniczania wjazdu na jego terytorium, ale tym razem, jak podano, „sytuacja jest bezprecedensowa”.

MSZ Białorusi zapewniło, że Białoruś aktywnie wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz zwalczania nielegalnej migracji. Jednocześnie oświadczyło, że obywatele białoruscy mają najniższy poziom odmów wydania wiz Schengen, co ma świadczyć o przestrzeganiu prawa przez Białorusinów.

„Zawarliśmy umowę w sprawie ruchu bezwizowego z Izraelem w celu ułatwienia i uproszczenia wzajemnych kontaktów obywateli naszych krajów. Jednak strona izraelska swoimi działaniami dyskredytuje cały proces. Praktyka odmowy wjazdu obywatelom Białorusi [przez Izrael] zaczyna się rozpowszechniać i jest dla nas zasadniczo nie do przyjęcia” – stwierdziło białoruskie MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś wprowadziła bezwizowy ruch graniczny dla obywateli 80 państw

Kresy.pl / facebook.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz