Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zaproponował we wtorek cztery zasady, które według niego pozwolą zapobiec wymknięciu się kryzysu na Ukrainie spod kontroli i pozwolą na szybkie przywrócenie pokoju.

Xi przyjął w Pekinie kanclerza Niemiec Olafem Scholzem przebywającego z wizytą w Chinach. Podczas rozmów obaj przywódcy “dogłębnie wymienili poglądy na temat kryzysu na Ukrainie”, jak to ujęła miejscowa agencja informacyjna Xinhua. Przywódca ChRL podkreślił, że w obecnej sytuacji, aby nie dopuścić do wymknięcia się konfliktu spod kontroli, wszystkie strony powinny współpracować na rzecz jak najszybszego przerwania walk. W tym celu zaproponował cztery zasady.

„Po pierwsze, powinniśmy nadać priorytet utrzymaniu pokoju i stabilności oraz powstrzymać się od poszukiwania egoistycznych korzyści. Po drugie, powinniśmy ostudzić sytuację i nie dolewać oliwy do ognia. Po trzecie, musimy stworzyć warunki do przywrócenia pokoju i powstrzymać się od dlaszego eskalowania napięć. Po czwarte, powinniśmy zmniejszyć negatywny wpływ na gospodarkę światową i powstrzymać się od osłabiania stabilności globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw” – powiedział Xi.

Z ezopowego języka chińskiego przywódca wynika krytyka podejścia Zachodu do wojny. Polityk zawarł w niej sygnał to nacisków na szybkie zawieszenie broni oraz powstrzymanie się od zbrojenia Ukrainy. W szerszym aspekcie wybrzmiał sprzeciw wobec zrywania łańcuchów produkcji na skutek protekcjonistycznej polityki USA, które naciskają także na europejskich sprzymierzeńców, by wycofywali się z inwestycji w Chinach, lub kooperacji z tamtejszymi producentami.

Ponad rok temu Pekin przedstawił 12-punktowy dokument, który określał ogólne zasady zakończenia wojny, ale nie wdawał się w szczegóły. Został wówczas przyjęty chłodno zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, podczas gdy Stany Zjednoczone stwierdziły, że Chiny przedstawiają się jako rozjemca, ale odzwierciedlają „fałszywą narrację” Rosji i nie potępiają jej inwazji.

Przeczytaj: „Chiny nie będą dolewać oliwy do ognia”. Xi rozmawiał z Zełenskim

Czytaj również: Szef MSZ Chin rozmawiał z Kułebą. “Chiny są zaniepokojone eskalacją”

english.news.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply