Singapur uchyli prawo zakazujące czynów homoseksualnych miedzy mężczyznami, de facto czyniąc homoseksualizm w legalnym w tym azjatyckim mieście-państwie.

Deklarację taką złożył w wystąpieniu telewizyjnym premier Lee Hsien Loong, jak podał w niedzielę portal telewizji BBC. Deklaracja została ogłoszona “po latach zażartej debaty” na ten temat, jak podkreślił brytyjski nadawca publiczny.

Singapur był do tej pory znany z restrykcyjnego prawodawstwa, a jego mieszkańcy z przywiązani do konserwatywnych wartości. Jednak zakaz homoseksualizmu mężczyzn został wprowadzony jeszcze przez Brytyjczyków. Singapur był kolonią Wielkiej Brytanii w latach 1819-1965.

Singapur jest ostatnim miejscem w Azji, w którym trwały debaty nad dekryminalizacją homoseksualizmu, po Indiach, Tajwanie i Tajlandii.

Poprzednie stanowisko władz Singapuru polegało na utrzymaniu paragrafu 377A zabraniającego relacji homoseksualnych, ale deklarowały one jednocześnie praktyczne nieegzekwowanie prawa, jako sposób na uspokojenie obu stron kulturowego sporu.

Jednak w niedzielę wieczorem premier Lee zapowiedział, że paragraf ten zostanie zniesiony, ponieważ „wierzę, że jest to słuszne i coś, co większość Singapurczyków zaakceptuje” – jak zacytowało BBC.

Zauważył, że „geje są teraz bardziej akceptowani”, a anulowanie paragrafu 377A zrówna krajowe przepisy z „obecnymi obyczajami społecznymi i mam nadzieję, że przyniesie to ulgę Singapurczykom-gejom”.

Jednocześnie singapurski premier zapowiedział, że rząd zapewni lepszą ochronę prawną definicji małżeństwa jako małżeństwa między mężczyzną a kobietą. To skutecznie utrudniłoby legalizację małżeństw homoseksualnych. Lee podkreślił, że Singapur pozostaje tradycyjnym społeczeństwem, w którym wiele osób zależy na utrzymaniu norm rodzinnych i społecznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak napisał portal BBC paragraf 377A w ostatnich latach nie był aktywnie egzekwowany i w Singapurze rozwinęły się organizacje homoseksualistów, czy sprofilowane na tę grupy kluby.

Jednocześnie paragraf ten zachowywał poważny potencjał bo na jego podstawie zakazywać można było nawet publikowanie treści uznanych za „promujące homoseksualizm”. Programy telewizyjne i filmy były w przeszłości w Singapurze cenzurowane.

BBC przyznało, że wiele osób w Singapurze nadal popiera utrzymanie paragrafu 377A.

Czytaj także: Ponad 200 osób aresztowanych na nielegalnej paradzie równości w Stambule

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply