Ponad 200 osób aresztowanych po nielegalnej paradzie równości w Stambule

Turecka policja uniemożliwiła odbycie się zakazanej przez władze parady równości w Stambule i aresztowała ponad 200 jej uczestników. 

Homoseksualizm nie jest przestępstwem w Turcji, ale wrogość wobec niego jest powszechna, a policyjne represje na paradach są z biegiem lat coraz ostrzejsze – podkreśla Reuters. 

W niedzielę policja uniemożliwiła dostęp do placu Taksim Meydanı i zablokowała wiele ulic w pobliskiej dzielnicy Cihangir, gdzie ludzie próbowali się zbierać. Tego dnia zablokowano również komunikację miejską w okolicy.

Władze lokalne w dzielnicy Beyoğlu zakazały wszystkich imprez z cyklu Pride Week w dniach 20-26 czerwca, twierdząc, że mogą one doprowadzić do niepokojów społecznych z powodu wrażliwości społeczeństwa.

Organizatorzy napisali na Twitterze, że ponad 200 uczestników parady i aktywistów LGBTQ zostało zatrzymanych, a policja odmówiła im dostępu do ich prawników.

Ostatecznie kilkaset osób niosących tęczowe flagi zebrało się na marszu, aby wyrazić sprzeciw wobec działań policji.

Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka Dunja Mijatović wezwała tureckie władze w piątek, aby pozwoliły na przeprowadzenie wydarzenia.

„Wzywam władze Stambułu do uchylenia ostatniego zakazu Istanbul Pride oraz do zapewnienia bezpieczeństwa i prawa do pokojowego zgromadzenia maszerujących” – przekazała w oświadczeniu. „Prawa człowieka osób LGBTI w Turcji muszą być skutecznie chronione”.

Parada równości w Stambule odbywała się co roku od 2003 roku. Ostatni marsz odbył się legalnie w 2014 roku.

Jak informowaliśmy, w ub. roku turecka policja wystrzeliła gaz łzawiący, aby rozproszyć tłum, który zebrał się na paradzie LGBT w centrum Stambułu. Zatrzymano również część osób, które chciały wziąć udział w wydarzeniu zakazanym przez lokalne władze.

CZYTAJ TAKŻE: Polska ponownie najbardziej “homofobicznym” krajem UE

Kresy.pl / reuters.com / timesofisrael.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply