Polska ponownie najbardziej “homofobicznym” krajem UE

Z ogólnoeuropejskiego rankingu ILGA-Europe wynika, że polskie prawo jest najbardziej “homofobiczne” w całej Unii Europejskiej. To miejsce w rankingu nasz kraj osiągnął trzeci raz z rzędu.

Publikowany od 2009 roku ranking ILGA-Europe ocenia prawodawstwo oraz praktykę stosowania prawa wobec osób LGBTI. W tym roku poziom “równouprawnienia” mierzony był w siedmiu kategoriach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 4. wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), 5. uzgodnienie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu oraz w siódmej, nowej kategorii: integralność cielesna osób interpłciowych.

Maksymalnie w rankingu można zdobyć 100 proc. Polska zdobyła w nim 13 proc., zajmując dzięki temu ostatnie miejsce w Unii Europejskiej i 43 .pozycję (ex aequo z Monako) na 49 w Europie. Niżej znalazły się Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Malta z wynikiem 92 proc. Na podium stanęła również Dania (74 proc.) i Belgia (72 proc.).

Ostatnie miejsca zajęły: Azerbejdżan (2 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Armenia i Rosja (8 proc).

Największy postęp w rankingu w stosunku do roku 2021 zrobiła Łotwa – z 17 do 22 proc. – która wprowadziła do Kodeksu karnego orientację seksualną jako przesłankę chronioną.

“Newsweek” podkreśla, że “pozytywny trend przed rosyjską agresją można było zaobserwować również w Ukrainie (19 proc.), która przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej podjęła działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+, takie jak zniesienie ograniczeń dot. oddawania krwi przez mężczyzn wchodzących w relacje seksualne z innymi mężczyznami”.

Jak informowaliśmy, Polska stała się w rankingu ILGA-Europe najbardziej “homofobicznym” krajem UE w 2020 roku, kiedy przyznano jej 16 proc.

ILGA-Europe określa się jako związek ponad 600 organizacji z 54 krajów Europy i Azji Centralnej, którego głównymi kierunkami działalności są: lobbowanie za „prawami człowieka i równością LGBTI” na poziomie europejskim, dochodzenie na płaszczyźnie sądowej „praw LGBTI” oraz wzmacnianie ruchu LBGTI poprzez szkolenia oraz inne formy pomocy.

Kresy.pl / ilga-europe.org / newsweek.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply