Według ILGA-Europe – jednej z największych na świecie organizacji domagających się „równouprawnienia” dla osób LGBT, Polska jest najbardziej „homofobicznym” państwem w całej Unii Europejskiej.

W tegorocznym rankingu ILGA-Europe Polsce przyznano jedynie 16 procent możliwych punktów, przez co nasz kraj spadł na ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. We wcześniejszych latach utrzymywaliśmy się na przedostatnim miejscu, przed Łotwą. Teraz zamieniliśmy się miejscami z Łotyszami, którym przyznano 17 procent. W rankingu przoduje Malta z 89 proc., przed Belgią (73 proc.) i Luksemburgiem (73 proc.). Ranking objął też kraje spoza UE, m.in. Ukrainę (22 proc.), Białoruś (13 proc.), Rosję (10 proc.) i Turcję (4 proc.). Najniżej znalazł się Azerbejdżan z 2,33 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W porównaniu do zeszłego roku Polska straciła 1,9 pkt. proc., ale najwięcej w rankingu straciły Węgry (8,46 pkt. proc.) w związku z zawieszeniem procedury uznania płci oraz „brakiem odpowiedniej ochrony podczas publicznych wydarzeń”.

Z doniesień mediów wynika, że ranking powstaje poprzez ocenę prawodawstwa i stosowania prawa w kontekście „praw” LGBT w kilku kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina; wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji; przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; tzw. uzgadnianie płci i integralność cielesna; prawo do azylu.

Jak podaje Wirtualna Polska, miejsce naszego kraju w rankingu wynika m.in. z zakazów marszów LGBT wydawanych przez lokalne władze, wydawania przez samorządy Kart Praw Rodziny oraz rzekomego zagrożenia bezpieczeństwa aktywistów lobbujących na rzecz LGBT. Punkty przyznano natomiast Polsce za działalność RPO Adama Bodnara oraz wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który pozwolił uchodźczyni mieszkającej w Polsce na procedurę tzw. uzgodnienia płci.

ILGA-Europe określa się jako związek ponad 600 organizacji z 54 krajów Europy i Azji Centralnej, którego głównymi kierunkami działalności są: lobbowanie za „prawami człowieka i równością LGBTI” na poziomie europejskim, dochodzenie na płaszczyźnie sądowej „praw LGBTI” oraz wzmacnianie ruchu LBGTI poprzez szkolenia oraz inne formy pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Aktywista LGBT, który zbezcześcił i spalił polską flagę, usłyszał zarzuty

Kresy.pl / rmf24.pl / wp.pl / ilga-europe.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz