Ponad 36 500 000 Amerykanów straciło już pracę w wyniku zamknięcia dużej części gospodarki – przekazuje w czwartek Agencja Prasowa Reuters.

Zamykanie dużej części gospodarki w Stanach Zjednoczonych wywołane pandemią koronawirusa, spowodowało olbrzymi wzrost bezrobocia – poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters. Bez pracy pozostaje już 36 i pół miliona obywateli USA.

Ekonomiści twierdzą, że słaby popyt powoduje zwolnienia pracowników w branżach i miejscach pracy, na które początkowo nie miały wpływu zamknięcia. Stały wzrost podań o udzielenie zapomogi przypisują niespotykanej sytuacji w urzędach. Nigdy nie zdarzyło się żeby taka ilość osób rejestrowała prośby o dofinansowanie dla bezrobotnych.

Zobacz też: USA: rosyjskie respiratory wycofane do magazynów po pożarze w szpitalu

Tylko w kwietniu amerykańska gospodarka straciła 20,5 miliona miejsc pracy, co jest największym spadkiem wśród zatrudnionych od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku.

Niektóre firmy uzyskały dostęp do pożyczek z pakietu prawie 3 trylionów dolarów, które można spłacać jedynie częściowo, jeśli wykorzysta się go na wynagrodzenia pracowników. Oczekuje się jednak, że wiele małych przedsiębiorstw zostanie na stałe zamkniętych, przez co część z 21,4 miliona osób, które straciły pracę w marcu i kwietniu, pozostała bez pracy na długi czas.

Zobacz też: USA: w ciągu doby zmarło prawie 1,9 tys. osób zarażonych koronawirusem

„Roszczenia bezrobotnych wylewają zimną wodę na rozmowę o odbudowie gospodarki w szybki sposób” – powiedział Chris Rupkey, główny ekonomista Mitsubishi Financial Gropu w Nowym Jorku. „Wzrost gospodarczy może zostać pobudzony przez stłumiony popyt, ale rynki pracy wykopały głębszą dziurę, z której trudniej będzie się wydostać”.

Departament Pracy poinformował również, że wnioski 3,4 miliona osób o pomoc programu PUA w razie zamknięcia miejsca pracy. Program PUA obejmuje osoby, którzy nie kwalifikują się do regularnego bezrobocia ubezpieczeniowego, ale zostali zmuszeni do zaprzestania pracy z powodu pandemii COVID-19.

Zobacz też: Biały Dom: “USA i Wielka Brytania pokonały nazistów”. Rosyjskie MSZ oburzone [+VIDEO]

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply