Chiny pogłębią współpracę z Algierią w kilku kluczowych sektorach, w tym w sektorze infrastrukturalnym i petrochemicznym, powiedział prezydent Chin Xi Jinping spotykając się z prezydentem arabskiego państwa.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej spotkał się we wtorek w Pekinie z prezydentem Algierii Abd al-Madżidem Tebbounem. Xi Jingping w czasie spotkania z Tebbounem, określił Algierię jako naturalnego partnera. Powiedział, że oba kraje stworzą również głębsze więzi w sektorach minerałów i rolnictwa, przekazał chiński państwowy nadawca CCTV.

Jak twierdzi agencja informacyjna Reutera Algieria ma strategiczne znaczenie dla Chin ze względu na swoje położenie nad Morzem Śródziemnym. Stosunki między Pekinem a rządzącym Frontem Wyzwolenia Narodowego (FLN) sięgają końca lat 50., kiedy ten drugi prowadził bezwzględną wojnę przeciwko panowaniu francuskiemu.

Xi powiedział, że obie strony będą również rozwijać współpracę w dziedzinie lotnictwa, energii jądrowej i energii odnawialnej.

Po spotkaniu Chińczycy podpisali szereg umów dwustronnych z Algierią, w tym umowy dotyczące telekomunikacji, zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i handlu, według CCTV.

W 2014 r. dwa kraje rozszerzyły swoje relacje do poziomu tak zwanego kompleksowego partnerstwa strategicznego, przy czym Algieria była pierwszym krajem arabskim, który zawarł takie partnerstwo z Chinami.

Tebboune, podczas swojej pierwszej wizyty w Chinach od czasu objęcia urzędu prezydenta Algierii w 2019 roku, powiedział, że jego kraj jest skłonny do pogłębienia wszechstronnego partnerstwa strategicznego z Chinami, aby pomóc Algierii w rozwoju gospodarczym i społecznym.

Algieria „jest gotowa do ścisłej współpracy z Chinami […] w sprawach międzynarodowych i regionalnych” – powiedział Tebboune, cytowany przez agencję Reutera.

Tebboune przyjeżdża do Pekinu po wizycie państwowej w Rosji w zeszłym miesiącu, podczas której zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o wsparcie Algierii w jej dążeniu do dołączenia formatu BRICS, obejmującej Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki.

Chiny wyraźnie rozbudowując swoje sieci współpracy i wpływy w świecie arabskim. W grudniu ChRL podpisała partnerstwo strategiczne z Arabią Saudyjską, a w marcu Pekin zdołał wynegocjować porozumienie normalizacujące relacje między nią a Iranem, czołowymi rywalami w regionie Bliskiego Wschodu.

reuters.com/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply