Agencja Reuters twierdzi, że władze Chin zadecydowały o wstrzymaniu importu węgla z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Według agencji 26 lutego bieżącego roku władze Chin wprowadziły zakaz importowania węgla z KRL-D. 7 kwietnia chińska służba celna wydała statkom załadowanym surowcem z Korei Północnej nakaz opuszczenia chińskich portów i powrócenia do portów koreańskich. Spowodowało to cofnięcie kilkudziesięciu jednostek, które teraz płyną w kierunku portu Nampo na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej.

Reuters przypomina, że węgiel to główny towar eksportowy KRL-D. Tylko jeden chiński koncern, Dandong Chengtai ściągnął w ostatnim okresie 600 tys. ton koreańskiego węgla do Chin. Łącznie Chińczycy odebrali 2 mln ton surowca. Często zresztą Chiny są tylko przystankiem z którego koreański węgiel jest reeksportowany do innych państw świata, wbrew nałożonym na KRL-D sankcjom. W zeszłym miesiącu podejrzany transport węgla o masie 6300 ton, przewożony przez chińskich statek został zawrócony przez Malezyjczyków.

Jak by tego było mało, Chińczycy nie tylko eliminują z Korei Północnej ale dodatkowo zastępują go węglem amerykańskim. Reuters informuje, że w latach 2014-2016 Chińczycy w ogóle nie kupowali węgla z USA, tymczasem w lutym bieżącego roku kupili od Amerykanów 400 tys. ton surowca.

Takie działania władz ChRL następują po deklaracjach władz USA o możliwości użycia środków militarnych przeciw KRL-D oraz po spotkaniu przywódcy Chin Xi Jinpinga z prezydentem Donaldem Trumpem, w czasie którego, jak twierdzą komentatorzy, strony miały osiągnąć porozumienie, także w sprawie polityki wobec Korei Północnej.

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply