Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował testy „nowo opracowanej ultranowoczesnej broni taktycznej” – podała w piątek agencja AFP powołując się na państwową północnokoreańską agencję informacyjną KCNA.

„Kim Dzong Un … odwiedził poligon Akademii Nauk Obronnych i nadzorował test nowo opracowanej ultranowoczesnej broni taktycznej” – napisała KCNA bez ujawniania, o jaką broń chodzi. Według niej test zakończył się sukcesem.

Jak zauważyła AFP, jest to pierwszy oficjalny komunikat północnokoreańskich władz o testach broni od czasu porozumienia z USA w sprawie zakończenia przez Pjongjang programu jądrowego i rakietowego.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap podała, powołując się na anonimowe źródło rządowe, że testowana broń mogła być działem dalekiego zasięgu, nad którym Pjongjang pracuje od wielu lat.

Wkrótce po podaniu informacji o teście Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym wyrażono pewność, że porozumienie Trump-Kim z Singapuru zostanie wypełnione. „Rozmawiamy z Koreą Północną o realizacji wszystkich tych zobowiązań” – napisano w amerykańskim oświadczeniu.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez AFP komunikat o testowaniu nowej broni był bardziej „politycznym przesłaniem” wysłanym w stronę Waszyngtonu mającym pokazać kończącą się cierpliwość Korei Północnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku listopada Korea Północna ostrzegła Stany Zjednoczone, że „poważnie” rozważy powrót do polityki budowy broni jądrowej, jeśli Waszyngton nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec tego kraju. Waszyngton uzależnia zniesienie jakichkolwiek sankcji od pełnej denuklearyzacji stwierdzonej przez zagranicznych ekspertów, tymczasem Pjongang oczekuje łagodzenia reżimu sankcji już teraz.

Kresy.pl / AFP

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz