Chiński koncern Lingkong Tianxing pracuje nad hipersonicznym pojazdem powietrznym zdolnym dolecieć do Ameryki w kilka godzin.

Pekiński koncern zadeklarował opracowanie ponaddźwiekowego samolotu, który pokonywałby przestrzeń szybciej niż legendarny, wyłączony już z eksploatacji francuski samolot Concorde. Lingkong Tianxing udostępnił animowaną wizualizację zabierającego 12 pasażerów pojazdu pionowego startu, który miałby pozwolić na błyskawiczne podróże międzykontynentalne, podał portal CNN.

Pojazd miałby być wynoszony w czasie startu przez silniki przypominające rakietowe, a po osiągnięciu wysokości przelotowej samolot oddzielałby się od nich. Na granicy atmosfery i kosmosu projektowany pojazd ma lecieć z prędkością 7000 kilometrów na godzinę, lądując pionowo w miejscu docelowym za pomocą specjalnego podwozia przypominającego trójnóg, zrelacjonowała CNN.

Według strony internetowej Lingkong Tianxing, firma zamierza przeprwoadzić swój pierwszy suborbitalny lot testowy w 2025 roku, a do 2030 r. chce już realizować tego rodzaju loty globalnie. Inicjatywa, jeśli zostanie zrealizowana, będzie realizacją ambicji Chińczyków na polu potencjalnie lukratywnych nisz turystyki kosmicznej czy ekspresowych podróży służbowych. Jak twierdzi CNN w rozwijający się sektor inwestują już czołowi chińscy kapitaliści.

W sierpniu ubiegłego roku opisywany projekt przyciągnął 300 milionów juanów (około 47 milionów dolarów) w ramach początkowego finansowania, wspólnie kierowanego przez fundusz inwestycyjny z siedzibą w Szanghaju, kierowany przez Matrix Partners China i państwową grupę Shanghai Guosheng.

 

Amerykańska telewizja podkreśla, że Chiny dołączyły do rywalizacji kosmicznej, w której ich głównymi konkurentami będą USA i Rosja. Rywalizacja ta dotyczy między innymi stratosfery i niższej orbity ziemskiej.

Stawka jest wysoka. Według niedawnej analizy Emergen Research „globalny rynek transportu suborbitalnego i turystyki kosmicznej będzie rosnąć w tempie 16,8 proc. rocznie, a wielkość rynku ma wzrosnąć z 423,7 mln dol. w 2020 r. do 1,44 mld dol. w 2028 r.”

W konkurencję tę zaangażowane są zarówno państwowe instytucje, jak i czysto prywatne korporacje.

edition.cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply