Japońska sonda „Moon Sniper”właśnie wylądowała na powierzchni Księżyca. Tym samym Japonia stała się piątym państwem, które umieściło swój aparat na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Sonda wylądowała około 55 metrów od celu – podała w czwartek japońska agencja kosmiczna, publikując pierwsze zdjęcia z misji. Zrealizowana więc jeden z celów misji. Bezzałogowy inteligentny lądownik do badania Księżyca (SLIM), nazwany „Księżycowym Snajperem” ze względu na technologię precyzyjnego pomiaru, miał za zadanie wylądować w promieniu 100 metrów od określonego miejsca lądowania, zmieścił się więc w określonym marginesie. France24 podkreśla, że to precyzja znacznie większa niż w przypadku innych misji szkoleniowych, które dopuszczają margines błędu mierzony w kilometrach.

Radość z sukcesu jest jednak przygaszona z powodu problemu z bateriami słonecznymi lekkiego pojazdu kosmicznego, które nie wytwarzały energii. Japońska Agencja Odkryć Aerokosmicznych (JAXA) zdecydowała się wyłączyć statek, gdy pozostało 12 procent mocy, aby umożliwić ewentualną regenerację w przypadku zmiany kąta padania promieni słonecznych. „Jeśli w przyszłości światło słoneczne padną na Księżyc od zachodu, wierzymy, że istnieje możliwość wytworzenia energii i obecnie przygotowujemy się do jego przywrócenia” – przekazała JAXA na początku tygodnia.

Przed wyłączeniem SLIM kontrola misji mogła pobrać dane techniczne i obrazowe z lądowania statku. W czwartek JAXA opublikowała pierwsze kolorowe zdjęcia z misji – pokazujące statek SLIM usadowiony nienaruszony pod niewielkim kątem na skalistej szarej powierzchni, a w oddali wznoszą się księżycowe zbocza.

 

Celem misji było wykrycie krateru, w którym, jak się uważa, płaszcz Księżyca, zwykle głęboka wewnętrzna warstwa pod jego skorupą, jest odsłonięty na powierzchni. Analizując znajdujące się tam skały, JAXA ma nadzieję rzucić światło na tajemnicę możliwych zasobów wody na Księżycu, która będzie kluczem do zbudowania tam kiedyś baz jako możliwych przystanków w drodze na Marsa. W sobotę dwie sondy odłączyły się od SLIM: jedna z nadajnikiem, a druga zaprojektowana do poruszania się po powierzchni Księżyca, rejestrowania i przesyłania obrazów na Ziemię.

Japonia stała się dzięki SLIM piątym “państwem księżycowym” po USA, ZSRR-Rosji, Chinach i Indiach.

Czytaj także: Indyjski łazik rozpoczął pracę na południowym biegunie Księżyca

france24.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply