Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL potwierdziło, że ciągle oczekuje na zakończenie formalno-prawnych procedur związanych z zatwierdzeniem zwycięzcy niedawnych wyborów w USA.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział  w poniedziałek, że wynik ubiegłotygodniowych wyborów prezydenckich zostanie dopiero określony w ramach formalnych procedur przewidzianych amerykańskim prawem. W związku z tym władze ChRL wstrzymały się jak na razie ze złożeniem gratulacji Joe Bidenowi, podał portal telewizji Al Jazeera.

“Odnotowałem, że pan Biden zadeklarował zwycięstwo w wyborach” – Wang Wenbin podsumował wystąpienie Bidena z sobotniego wieczoru w którym ten zabrał głos już w roli prezydenta-elekta zapowiadającego styl i cele swoich rządów.

Al Jazeera przypomina, że w 2016 r. przewodniczący ChRL wysłał gratulacje Donaldowi Trumpowi już nazajutrz po wyborach, które okazały się zwycięskie dla kandydata Partii Republikańskiej.

Chińska Republika Ludowa nie jest jedynym istotnym państwem, które oficjalnie nie potwierdziło jeszcze, że uznaje Joe Bidena za prezydenta USA. Tego rodzaju gratulacji nie wystosowały jeszcze Rosja i sąsiad USA – Meksyk.

Al Jazeera podkreśla, że Pekin nie może spodziewać się po Bidenie stępienia ostrza antychińskiej polityki przyjętej przez administrację Trumpa. Prezydent-elekt nazywał Xi Jingpinga “bandytą” oraz twierdził, że należy “naciskać, izolować i karać Chiny”.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply