Chiny przeprowadziły udaną próbę samolotu hipersonicznego

Chiński samolot hipersoniczny Starry Sky-2 osiągnął podczas próby maksymalną prędkość 6 machów, po czym pomyślnie wylądował.

Chiny z powodzeniem dokonały próby hipersonicznego samolotu, który może być nie do powstrzymania przez współczesne przeciwlotnicze i przeciwrakietowe systemy obronne – napisał we wtorek portal TVN24.pl powołując się na chińskie media.

O teście wcześniej nieznanego eksperymentalnego samolotu pod nazwą Starry Sky-2, poinformowała w poniedziałek jedna z głównych chińskich agencji pracujących nad technologiami kosmicznymi, China Academy of Aerospace Aerodynamics (CAAA). Test miał odbyć się w piątek nad północno-zachodnimi Chinami.

Maszyna została wyniesiona na dużą wysokość za pomocą rakiety, po czym odłączyła się od niej i uruchomiła własny napęd. Osiągnąwszy pułap 30 km wykonywała „ekstremalne zwroty” nie schodząc poniżej prędkości 5,5 macha (5,5-krotności prędkości dźwięku). Przez ponad 3,5 minuty samolot rozwijał maksymalną prędkość 6 machów (7344 km/h). Test zakończył się pomyślnym lądowaniem.

Chińskie władze nie podały, jaki napęd zastosowano w samolocie, ale nieoficjalnie ma to być przełomowa technologia wykorzystująca kompresję siły nośnej. Zjawisko to pozwala na zwiększenie siły nośnej obiektu latającego i zmniejszenie oporów powietrza. Według chińskich naukowców test Starry Sky-2 okazał się „wielkim sukcesem”.

Starry Sky-2 w razie pomyślnego przejścia fazy eksperymentanej mógłby przenosić hipersoniczne pociski, których obecnie nie są w stanie zestrzelić żadne istniejące systemy obrony przeciwrakietowej. Olbrzymie prędkości hipersoniczne (powyżej 5 machów) pozwalają takiej broni przemieścić się błyskawicznie w każdy punkt globu. Dodatkowym atutem takiej broni jest wielka energia kinetyczna potęgująca efekt niszczący.

Nad bronią hipersoniczną pracują także USA i Rosja. Jak w styczniu br. podawał „National Interest”, amerykański koncern Raytheon Raytheon chce stworzyć nową broń hipersoniczną, która pozwoli Amerykanom utrzymać przewagę nad Rosją i Chinami. Według gazety Raytheon był poważnie zaangażowany w rozwój technologii hipersonicznych, jednak wszelkie prace koncernu w tym obszarze są utajnione.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA nie obroniłoby się przed chińską i rosyjską bronią hipersoniczną

Kresy.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz