Chiny przeprowadziły udaną próbę samolotu hipersonicznego

Chiński samolot hipersoniczny Starry Sky-2 osiągnął podczas próby maksymalną prędkość 6 machów, po czym pomyślnie wylądował.

Chiny z powodzeniem dokonały próby hipersonicznego samolotu, który może być nie do powstrzymania przez współczesne przeciwlotnicze i przeciwrakietowe systemy obronne – napisał we wtorek portal TVN24.pl powołując się na chińskie media.

O teście wcześniej nieznanego eksperymentalnego samolotu pod nazwą Starry Sky-2, poinformowała w poniedziałek jedna z głównych chińskich agencji pracujących nad technologiami kosmicznymi, China Academy of Aerospace Aerodynamics (CAAA). Test miał odbyć się w piątek nad północno-zachodnimi Chinami.

Maszyna została wyniesiona na dużą wysokość za pomocą rakiety, po czym odłączyła się od niej i uruchomiła własny napęd. Osiągnąwszy pułap 30 km wykonywała „ekstremalne zwroty” nie schodząc poniżej prędkości 5,5 macha (5,5-krotności prędkości dźwięku). Przez ponad 3,5 minuty samolot rozwijał maksymalną prędkość 6 machów (7344 km/h). Test zakończył się pomyślnym lądowaniem.

Chińskie władze nie podały, jaki napęd zastosowano w samolocie, ale nieoficjalnie ma to być przełomowa technologia wykorzystująca kompresję siły nośnej. Zjawisko to pozwala na zwiększenie siły nośnej obiektu latającego i zmniejszenie oporów powietrza. Według chińskich naukowców test Starry Sky-2 okazał się „wielkim sukcesem”.

Starry Sky-2 w razie pomyślnego przejścia fazy eksperymentanej mógłby przenosić hipersoniczne pociski, których obecnie nie są w stanie zestrzelić żadne istniejące systemy obrony przeciwrakietowej. Olbrzymie prędkości hipersoniczne (powyżej 5 machów) pozwalają takiej broni przemieścić się błyskawicznie w każdy punkt globu. Dodatkowym atutem takiej broni jest wielka energia kinetyczna potęgująca efekt niszczący.

Nad bronią hipersoniczną pracują także USA i Rosja. Jak w styczniu br. podawał „National Interest”, amerykański koncern Raytheon Raytheon chce stworzyć nową broń hipersoniczną, która pozwoli Amerykanom utrzymać przewagę nad Rosją i Chinami. Według gazety Raytheon był poważnie zaangażowany w rozwój technologii hipersonicznych, jednak wszelkie prace koncernu w tym obszarze są utajnione.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA nie obroniłoby się przed chińską i rosyjską bronią hipersoniczną

Kresy.pl / tvn24.pl

Chiny przeprowadziły udaną próbę samolotu hipersonicznego
Oceń ten artykuł

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz