Władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej z pompą podejmowały Xi Jingpinga, który po raz pierwszy odwiedził sąsiada swojego państwa.

W czwartek przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jingping przybył z państwową wizytą do stolicy Korei Północnej Pjongjangu. W komentarzu do wizyty portal Business Insider stwierdza, że chiński przywódca był podejmowany przez Koreańczyków „jak bohater”. Zgromadzone na uroczystości powitania tłumy obywateli KRLD pozdrawiały Xi Jinpinga w rytm 21 strzałów salwy honorowej. Xi przyjechał do sąsiedniego kraju wraz ze swoją małżonką Peng Liyuan. Także przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un witał gościa w towarzystwie swojej małżonki Ri Sol Ju. Łącznie na trasie przejazdu kawalkady wiozącej Xi Jinponga ustawiło się około 10 tys. osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W przeddzień wizyty w gazecie północnokoreańskiej partii rządzącej „Rodong Sinmun” pojawił się artykuł autorstwa Xi Jinpinga, w którym chwalił on dobre relacje z KRLD i zapowiadał opracowanie z jej władzami „wielkiego planu”, który zapewni „permanentny pokój” na Półwyspie Koreańskim. W Pjongjangu chiński przywódca mówił o „przyjaźni” łączącej oba państwa i określając ją jako „niezachwianą”.

W czasie spotkania z chińskim przywódcą Kim Dzong Un stwierdził, że podjął działania na rzecz „uniknięcia napięć” na Półwyspie ale nie doczekał się „pozytywnej odpowiedzi”, co można uznać za ocenę procesu negocjacji jakie osobiście prowadził z prezydentem USA Donaldem Trumpem od zeszłego roku, który to proces zamarł w ostatnim okresie. Xi Jinping zadeklarował, że to jego państwo jest gotowe by „stworzyć warunki dla rozwiązania problemów”. W publicznym przemówieniu północnokoreański przywódca zadeklarował, że głównym celem jego polityki będzie obecnie rozwój ekonomiczny kraju.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wieczorem na stadionie w Pjongjangu odbyła się wielka akademia na cześć Xi Jingpinga składająca się wielkich układów choreograficznych (jeden z nich przedstawiał portret chińskiego przywódcy) i pokazu sztucznych ogni.

Drugiego dnia przewodniczący ChRL ocenił wizytę w Pjongjangu jako „całkowity sukces”. Według niego „wyznaczyła kierunek przyszłego rozwoju relacji Chin i Korei Północnej w nowej erze”.

Ubiegłotygodniowa, dwudniowa wizyta Xi Jinpinga była pierwszą wizytą chińskiego przywódcy w Korei Północnej od 14 lat. Większość komentatorów uznaje, że oznacza ona usztywnienie stanowiska Chin i Korei Północnej wobec USA.

businessinsider.com/nytimes.com/theguardian.com/scmp.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz