Premier Francji Edouard Philippe podejmował w niedzielę szefa rosyjskiego rządu Dmitrija Miedwiediewa. Po spotkaniu obaj politycy spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Spotkanie premierów Francji i Rosji odbyła się w mieście Le Havre. Philippe nie omieszkał wspomnieć o „szczególnej więzi” jaką z miastem tym jest związany partnerski Petersburg. Właśnie w tym rosyjskim mieście wychował się Miedwiediew. Ten drugi odpowiedział, że francusko-rosyjskie rozmowy odbywają się w „pięknym miejscu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czasie wspólnej konferencji prasowej francuski premier podkreślił, że zarzuty o to, że władze Francji prowadzą „niedostateczny” dialog z Moskwą są nieuzasadnione. Podkreślił też, że reżim sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską nie jest wprowadzony na stałe i sankcje mogą zostać zniesione. Powiązał to jednak z realizacją porozumień mińskich ustalających warunki rozwiązania konfliktu w Donbasie. Philippe podkreślił przy tym, że francuskim przedsiębiorstwom zależy na obecności na rosyjskim rynku.

Miedwiediew mówił z kolei, że choć spory między państwami są częste to „nie można zamrażać kanałów komunikacji i przerywać kontakt, ponieważ to najgorsza droga, jaka tylko może być. Przecież nie bez powodu pojawiło się twierdzenie, że pod pewnym względem obecnie sytuacja na świecie jest gorsza niż w okresie „zimnej wojny”. Dlaczego? Dlatego, że nie ma komunikacji – nie ma zaufania, nie ma zaufania – nie ma możliwości rozwiązywania problemów”.

Miedwiediew stwierdził, że to państwa zachodnie obniżają rangę stosunków z jego państwem, a Moskwa jest gotowa przywracać relacje na poziomie ministrów, premierów i komisji międzyrządowych – „to nie my musimy je teraz przywracać”.

Premierzy Francji i Rosji rozmawiali także na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie wokół Iranu. Philippe podkreślił, że zachodzi konieczność utrzymania dialogu z władzami w Teheranie by „nie dopuścić do wybuchu”. Miedwiediew zauważył przy tym, że zaostrzenie sytuacji wokół Iranu nastąpiło po wycofaniu się USA z międzynarodowej umowy regulującej irański program atomowej z 2015 r.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz