Rząd Uzbekistanu zaplanował akcję sadzenia milionów drzew by doprowadzić do „zazielenia” kraju. „Zielone strefy” mają powstać w każdym rejonie.

Informacja o decyzji uzbeckiego rządu pojawiła się na na kanale Ministerstwa Sprawiedliwości na komunikatorze Telegram i podaje ją we wtorek agencja informacyjna Fergana News. Zgodnie z tą decyzją w Uzbekistanie tej wiosny ma zostać zasadzonych 150 mln drzew ozdobnych i owocowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tak zwane „zielone strefy” mają powstać w każdym mieście rejonowym. Parki, które mają być otwarte dla ludności, mają mieć powierzchnię nie mniejszą niż 10 hektarów. W miastach będących stolicami obwodów, w jednej z dzielnic stołecznego Taszkentu oraz w stolicy autonomicznej Republiki Karakałpacji, Nukus strefy mają mieć powierzchnię 15 hektarów. Akcja ma być kontynuacją dotychczasowych działań władz. Jesienią 2018 roku w Uzbekistanie, według rządowych informacji zasadzono 5,5 mln drzew i krzewów. W samym Taszkencie już 9 marca wystartowała akcja „Zielona Inicjatywa”. W uzbeckiej stolicy i okolicach ma zostać zasadzonych w ramach niej 400 tys. drzew i krzewów.

W czasie gdy rząd planuje ekspansję parków, ekolodzy protestują przeciwko kolejnym nielegalnym wycinkom lasów. Rząd Uzbekistanu zarządził w związku z nimi pełną inwentaryzację zadrzewienia nie wchodzącego w skład państwowych gospodarstw leśnych. Wszystkie drzewa starsze niż sto lat mają zostać objęte ochroną.

Uzbekistan jest państwem o klimacie zdecydowanie kontynentalnym i suchym. Zimy są ciepłe a lata bardzo gorące – temperatura sięga 45 stopni Celsjusza. Poziom opadów jest bardzo niski. Rozwijana od czasów radzieckich przemysłowa uprawa bawełny, związana ze zwiększeniem poboru wody z nielicznych rzek, doprowadziła do nasilonego pustynnienia kraju.

Czytaj także: Prezydent Uzbekistanu dał policjantom pół roku na schudnięcie

fergana.agency/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    „Zabili” Aral i zrobili z kraju słoną pustynię, teraz próbują się ratować sadząc drzewa które uschną z braku wody. Wpierw musieli by oddać Aralowi wody Amu-darii i przywrócić dawny klimat, lecz to z kolei oznaczało by koniec ich rolnictwa.