Prezydent Kazachstanu chce rozszerzenie i intensyfikacji partnerstwa z USA

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew spotkała się we wtorek z przedstawicielami czołowych amerykańskich koncernów.

Tokajew wziął udział w kazachsko-amerykańskim inwestycyjnym okrągłym stole, jaki obradowała w w jego państwie. Według informacji podanej przez oficjalną stronę internetową Administracji Prezydenta Kazachstanu w obradach uczestniczyli przedstawiciele wielkich amerykańskich koncernów różnych sektorów. Portal wymienia Chevron, ExxonMobil, Fluor, Shell USA, The Solar Turbines, S&P Global, Centrus Energy Corporation, Boeing, Amway, GE International Markets, Honeywell UOP, Philip Morris, Procter & Gamble, Baker Hughes, John Deere, Bechtel, Halliburton, Valmont, Champion Foods, PepsiCo, MasterCard, Citi, McLarty Associates, Macro-Advisory LTD, Private Equity Fund RCF, Brownstein Hyatt Farber Schreck, Greenenberg Traurig LLP, Microsoft, Coursera, StartX, EPAM, Wabtec Corporation, Zscaler, DoorDash, Amazon, Pfizer, Medtronic i Netflix.

Prezydent Kazachstanu podkreślił, że spotkanie w tym formacie stało się dobrą tradycją i wyraził wdzięczność amerykańskiej Izbie Handlowej oraz członkom Rady Biznesu za pomoc w organizacji tego wydarzenia. W swoim wystąpieniu szef państwa szczegółowo omówił realizację zakrojonych na szeroką skalę reform politycznych i gospodarczych, mających na celu budowę „Sprawiedliwego Kazachstanu” – to hasło pod którym Tokajew prowadzi swoje reformy i marginalizację kręgów powiązanych ze swoim poprzednikiem, pierwszym prezydentem kraju Nursułtanem Nazarbajewem.

Lider Kazachstanu mówił Amerykanom o potencjale gospodarczym swojego państwa i działaniach podejmowanych w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej. W szczególności Kasym-Żomart Tokajew mówił o możliwościach realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych w sektorach energetycznym, rolniczym, przemysłowym, transportowym i logistycznym, w obszarach cyfryzacji, finansów i odnawialnych źródeł energii.

Tokajew zadeklarował, że z zadowoleniem przyjmuje pojawienie się w Kazachstanie nowych dużych amerykańskich inwestorów. Podkreślił, że strategiczne partnerstwo gospodarcze między Kazachstanem a Stanami Zjednoczonymi będzie nadal dywersyfikowane i rozszerzać się na wszystkie sektory gospodarki.

„Moja ekipa ma duże doświadczenie w ułatwianiu inwestycji, ułatwiając firmom prowadzenie działalności w jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek regionu. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie praktycznym krokiem w promowaniu współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej, a także w dalszym wzmacnianiu strategicznego partnerstwa między Kazachstanem a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział kazachstański przywódca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tokajew spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu pięć dni po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowe Xi Jinpingiem. Przywódca Chin przybył do Kazachstanu w ramach swojej pierwszej wizyty zagranicznej od 2019 r., przed przybyciem na szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w sąsiednim Uzbekistanie. Xi Jingping zadeklarował, że ChRL będzie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Kazachstanu.

akorda.kz/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz