Erdogan chce zacieśniać współpracę z Kazachstanem i gwarantować jego granice

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył w środę z wizytą do Kazachstanu. W Astanie ogłosił zacieśnienie współpracy państw turkijskich.

Erdogan powiedział w Astanie, że w dobie globalnej i regionalnej niestabilności niezbędne jest zacieśnienie współpracy państw turkijskich, a szczególnego znaczenia nabiera zabezpieczenie integralności terytorialnej Kazachstanu. Turecki przywódca nazwał go „bratnim krajem i strategicznym partnerem” swojego państwa.

„Wspólne oświadczenie i 14 dokumentów o współpracy w różnych dziedzinach, podpisanych podczas waszej wizyty państwowej w Turcji, nadało nowy impuls naszym stosunkom. Dziś do tych umów zostanie dodanych szereg nowych dokumentów. Chciałbym jeszcze raz podziękować za gościnę okazaną mnie i mojej delegacji na kazachstańskiej ziemi” – Erdogan powiedział do swojego miejscowego odpowiednika Kasyma-Żomarta Tokajewa.

Po ich spotkaniu odbyło się czwarte już spotkanie Rady Współpracy Strategicznej łączącej dwa państwa. Podkreślano w jego trakcie rozwój relacji ekonomicznych między nimi. „W ciągu ostatnich 15 lat Ankara zainwestowała 4,35 miliarda dolarów w Kazachstanie, a nasz kraj zainwestował 1,13 miliarda dolarów w Turcji. Turcja znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów w Kazachstanie. Ogólnie rzecz biorąc, połączenia tranzytowe i transportowe odgrywają ważną rolę w budowaniu potencjału handlu dwustronnego. Wzywamy do rozwoju Korytarza Transkaspijskiego w celu zmniejszenia kosztów transportu i czasu dostawy. Na dzisiejszym spotkaniu omówiliśmy ten problem i doszliśmy do wspólnego stanowiska” – powiedział Tokajew.

Korytarz Transkaspijski to koncepcja organizowania infrastruktury przesyłania surowców naturalnych z Azji Środkowej, w tym gazu, przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu, a z niego przez Turcję do Europy, a więc z pominięciem Rosji.

Jeszcze w lipcu Tokajew oferował surowce energetyczne ze swojego państwa jako substytut dla rosyjskich na rynku Unii Europejskiej, okładającej Rosję kolejnymi sankcjami. Tokajew wzywał właśnie do tworzenia nowego, alternatywnego korytarza transportu kazachstańskich surowców poza terytorium Rosji. Odpowiedzią Rosji była okresowa blokada tranzytu przez jej terytorium wydobywanej w Kazachstanie ropy naftowej.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz