Według publicysty Washington Post prezydent USA proponował swojemu francuskiemu odpowiednikowi opuszczenie UE w zamian za preferencje w handlu.

Podczas spotkania w Białym Domu pod koniec kwietnia br. Trump omawiał z Emmanuelem Macronem kwestie handlowe. W pewnym momencie spytał Macrona: „Dlaczego nie opuścicie Unii Europejskiej?” i powiedział, że w razie wyjścia Francji z UE zaoferuje jej dwustronny układ handlowy korzystniejszy od tego, który cała Unia ma z USA. – napisał w czwartek w Washington Post jego publicysta Josh Rogin, powołując się na dwóch europejskich urzędników. Według Rogina Biały Dom odmówił skomentowania tych doniesień, ale im nie zaprzeczył.

W opinii Rogina świadczy to z jednej strony o podstawowym braku zrozumienia poglądów Macrona i jego wyborców przez Trumpa, a z drugiej strony jest dowodem, iż prezydent USA „wysuwa zachęty mające na celu rozbicie organizacji skupiającej sojuszników USA, wbrew deklarowanej polityce amerykańskiego rządu”.

Rogin przypomniał inne wypowiedzi Trumpa wymierzone w Unię Europejską. W tym tygodniu na wiecu w Północnej Dakocie powiedział, że Unia Europejska powstała po to, by „wykorzystać USA i rozbić naszą skarbonkę”. Na niedawnym szczycie G7 miał mówić, że „NATO jest tak samo złe jak NAFTA”, a premierowi Szwecji miał sugerować, że USA powinny opuścić NATO. Według publicysty WaPo te i inne wypowiedzi i działania Trumpa podważają w Europejczykach wiarę w sojusz z Ameryką. „Kraje europejskie nie mają innego wyjścia, jak tylko zabezpieczyć się i szukać alternatyw dla przywództwa USA” – napisał Rogin, który uważa także, że na osłabianiu spójności UE przez Trumpa może skorzystać Rosja.

Stany Zjednoczone i Europa miały już wcześniej spory. Możliwe, że te ostatnie zostaną w końcu rozwiązane. Tymczasem Trump robi ogromne i niepotrzebne szkody. Jego celowe i rażące działania mające na celu osłabienie stosunków między UE, NATO i Stanami Zjednoczonymi nie mogą być dłużej lekceważone, racjonalizowane lub postrzegane jako coś innego, niż to, czym są – bezczelną próbą zniweczenia strategicznej infrastruktury, której Ameryka i Europa potrzebują bardziej niż kiedykolwiek. – uważa Rogin.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska wprowadziła cła odwetowe wobec USA

Kresy.pl / Washington Post

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Życzę powodzenia D.Trumpowi w chwalebnym dziele unicestwienia UE,organizacji zdegenerowanych cwaniaków,antydemokratycznych lewaków,rozwydżonych pedałów i lesbijek,durnych egoistów,tchórzy i kosmopolitycznych prostytutek. Niemiaszki i Francuziki w tym przodują,.Głosowałem za przystąpieniem Polski do UE,od tego czasu wszystko się negatywnie zmieniło,za sprawą unicestwiającej ideę UE unijnej opasłej pasożytniczej,zdradzieckiej brukselskiej biurokracji.Jeżeli w tej UE głos decydujący mają takie debile jak Frans Timmermans,czy Guy Verhofstad,to za pedalskie przyjemniści dziękuję.