Unia Europejska wprowadziła cła odwetowe wobec USA

Zgodnie z zapowiedziami Unia Europejska wprowadziła cła odwetowe po wprowadzeniu przez USA ograniczeń w imporcie stali i aluminium.

Wśród produktów, wobec których w piątek zaczęły obowiązywać unijne cła odwetowe, znajdują się m. in. whiskey, sok pomarańczowy, motocykle i dżinsy. Szacowana łączna wartość amerykańska produktów objętych cłem wynosi 2,8 mld euro (ok. 12 mld zł).

Unia Europejska zareagowała w ten sposób na wydaną w końcu maja przez prezydenta Donalda Trumpa decyzję o wprowadzeniu karnych ceł na europejską stal (w wysokości 25 proc.) i aluminium (10 proc.).

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał wcześniej decyzję Trumpa „zaprzeczającą logice i historii”. Ogłosił on, że cła odwetowe mają na celu przywrócenie porządku i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej.

Piątkowe wprowadzenie ceł zapowiedziała w środę unijna komisarz Cecilia Malmström. Urzędniczka pokreśliła w oświadczeniu, że Unia Europejska nie chciała nigdy doprowadzić do takiej sytuacji i prowadzić wojny handlowej między kontynentami. Zaznaczyła, że żałuje, iż Donald Trump nie pozostawił wyboru. Dodała także, że cła odwetowe zostaną wycofane, kiedy USA wycofa swoje restrykcje.

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply