USA wpisały we wtorek na listę podmiotów objętych sankcjami dwa rosyjskie przedsiębiorstwa oraz centrum szkolenia wojskowego. Jeden z podmiotów, które trafiły na „czarną” listę to producent rakiet dla systemów obrony powietrznej S-300 i S-400. – pisze agencja Interfax powołując się na dokument Departamentu Stanu USA.

Sankcjami objęto centrum szkoleniowe wojsk rakietowych w Gatczynie, Biuro Projektowania Instrumentów w Tule oraz Moskiewską Fabrykę Maszyn „Awangard”. Ta ostatnia jest jedynym producentem rakiet dla systemów S-300 i S-400.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dokument Departamentu Stanu stwierdza, że sankcje są reakcją na naruszenia embarga nałożonego przez Kongres USA na Iran, Koreę Północną i Syrię. Ustawa Kongresu przewiduje sankcje w przypadku dostarczania do tych krajów komponentów do produkcji broni masowego rażenia i pocisków balistycznych.

PRZECZYTAJ: Rosja przekaże Syrii system rakietowy S-300

Decyzję o objęciu m.in. trzech rosyjskich podmiotów podjęto 14. maja br. Sankcje będą obowiązywać przez dwa lata. Zabraniają one amerykańskim agencjom rządowym zawierania z tymi podmiotami jakichkolwiek kontraktów dotyczących dóbr, technologii i usług, jak też udzielania im jakiejkolwiek pomocy.

Jak stwierdza Interfax, centrum szkoleniowe wojsk rakietowych w Gatczynie i Biuro Projektowania Instrumentów w Tule w poprzednich latach już trafiały na „czarną listę” Departamentu Stanu USA, w tym także za naruszenie amerykańskiego embarga. Biuro Projektowania Instrumentów w Tule wchodzące w skład koncernu Rostech jest jednym z największych rosyjskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, zajmującym się pracami nad bronią precyzyjną i systemami obrony powietrznej.

CZYTAJ TAKŻE: Bloomberg: brytyjski lord zainkasował 4 mln dolarów za zdjęcie sankcji USA z rosyjskiej firmy

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz