Portal Politico ustalił, że administracja Joe Bidena prowadzi rozmowy w sprawie powołania specjalnego wysłannika, którego zadaniem będzie doprowadzenie do fiaska projektu Nord Stream 2.

Politico napisało w środę, powołując się na swoje źródła, że Biały Dom prowadzi rozmowy w sprawie powołania specjalnego wysłannika, który będzie prowadził negocjacje dotyczące wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Według źródeł portalu pod koniec marca br. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nieoficjalnie zaproponował tę funkcję Amosowi Hochsteinowi, specjalnemu wysłannikowi i koordynatorowi ds. międzynarodowych stosunków energetycznych za czasów prezydentury Baracka Obamy. Hochstein był też bliskim współpracownikiem ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena, a także, do ubiegłego roku, członkiem rady nadzorczej ukraińskiego Naftohazu. Hochstein pytany przez Politico o domniemaną propozycję, odmówił komentarza.

Wcześniej sprawami Nord Stream 2 w amerykańskiej administracji zajmowali się urzędnicy ds. europejskich z Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Departamentu Stanu. Jak twierdzą źródła Politico, teraz w Białym Domu panuje konsensus, że “geopolityka otaczająca Nord Stream 2” wymaga większej uwagi.

Wyznaczenie specjalnego wysłannika ds. gazociągu byłoby także ukłonem Białego Domu wobec senatorów, którzy domagają się zablokowania jego budowy. W tym kontekście Politico wymieniło republikanina Teda Cruza, który podczas niedawnego prywatnego spotkania z Victorią Nuland, osobą nr 3 w Departamencie Stanu, miał naciskać na powołanie takiego wysłannika.

W ubiegłym miesiącu Cruz, poprzez wstrzymywanie się z akceptacją dla kandydatury Williama Burnsa na szefa CIA, wymógł na sekretarzu stanu Anthonym Blinkenie publiczne zobowiązanie do zamknięcia NS2.

Nie jest jeszcze jasne, jaki byłby dokładny mandat nowego wysłannika. Początkowo jego rola miałaby koncentrować się na negocjacjach w sprawie zablokowania Nord Stream 2 bez zrażania Niemiec. Później mandat wysłannika miałby zostać poszerzony na całość międzynarodowych kwestii energetycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceminister spraw zagranicznych Rosji: Nord Stream 2 będzie symbolem współpracy energetycznej Rosji i UE

Kresy.pl / politico.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply