Zmiany legislacyjne w Polsce wciąż budzą zaniepokojenie członków Kongresu USA.

Trzech członków komisji spraw zagranicznych Kongresu USA oraz emerytowana kongreswoman napisało w kwietniu br. list do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Inny amerykański parlamentarzysta chciał w maju br. uzależnić współpracę wojskową USA z Polską od przestrzegania wolności mediów i rządów prawa w Polsce. – ustalił portal Onet.

Jak napisał w poniedziałek Onet, list wysłany 16. kwietnia br. do premiera Morawieckiego podpisali członkowie komisji spraw zagranicznych Edward R. Royce z Kalifornii, Eliot L. Engel, Gregory W. Meeks (obaj z Nowego Jorku) oraz emerytowana kongreswoman Ileana Ros-Lehtinen z Florydy. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że ostatnie zmiany w polskim prawie mogą być krokiem wstecz dla dotychczasowego silnego przywództwa Polski w przeprowadzaniu demokratycznych reform i ochronie wolności osobistej” – cytuje początek ich listu Onet. Politycy przypomnieli historyczne związki USA i Polski i silne relacje wojskowe obu krajów potwierdzone udziałem polskich żołnierzy w operacjach w Afganistanie, Iraku czy Syrii a także obecnością amerykańskich żołnierzy w Polsce. Z związku z tym, jak napisali, niepokoi ich reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce, która „podważa niezależność sądownictwa, dławi wolność słowa i ogranicza wolność zgromadzeń”. Drugą sprawą, która budzi ich niepokój, jest nowelizacja ustawy o IPN, która „”zaciemnia skomplikowaną historię kraju [Polski – red.] związaną z antysemityzmem, zaostrzając obecne napięcia”. Ona również, według parlamentarzystów USA, ogranicza swobodę wypowiedzi, refleksję historyczną i podważa wiarygodność polskiej demokracji. Politycy przyznają, że Polacy byli ofiarami II wojny światowej, ale świadomość o tym należy budować poprzez dialog i edukację. List kończy apel o rozważenie wezwań do umacniania zasad demokratycznych, w tym niezawisłości sądów i wolności słowa a także oferta współpracy przy zwalczaniu „demonów nietolerancji, ekstremizmu i dezinformacji”.

Według Onetu amerykańskim politykom odpowiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Odpowiedź zawierała podziękowania za zainteresowanie stosunkami polsko-amerykańskimi i zapewnienie, że znajdują się one wśród priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Minister przedstawił także „wyczerpujące” wyjaśnienia dotyczące m.in. tła i głównych założeń polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości oraz nowelizacji ustawy o IPN.

Portal dowiedział się także, że 17 maja br., w ostatnim możliwym terminie, kongresmen David Price z Karoliny Południowej zgłosił w komisji obrony i komisji spraw zagranicznych poprawkę do ustawy autoryzującej budżet na 2019 rok, w której chciał uzależnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej od przestrzegania wolności mediów i rządów prawa w Polsce. Poprawka nie została jednak przyjęta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańscy kongresmeni zaapelowali do Dudy o weto ws. ustawy o IPN

Kresy.pl / Onet

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gotan :

    czy pejsaci kongresmeni z usa…mogą się zająć ustawą 447 jaką uchwalili przeciwko polakom?!.Sądzę,że następnym razem polskojęzyczni „kongresmeni” z Polski zdobędą się na jakieś male „veto” wobec szantażystów z usa?!..Sytuacja jest rock-end-rolowa…Czy do pejsatych już dotarło,że niebawem nastąpi ich koniec…?…Chyba juda-duda przestanie palić świeczki chanukowe a pałacu….mało nie pęknie,kiedy robi się czerwony z wysiłku nakładając na głowę dekoracjęktórą od czasu do czasu nakłada aby zakryć łysinę… Rodacy….przynajmniej trochę kabaretu…śmiech to zdrowie…Nie wstydźmy sie mówić prawdy o polskojęzycznych bałwanach…A kiedy będzie następne posiedzenie Knesetu w Krakowie?…Czekam z niecierpliwością na fetę z panią ambasador israela..Ta, to ma kiepełe do opluwania polaków!!

  2. Avatar
    zefir :

    Rzecz to niesłychana,by trzech kongresmenów+emerytowana kingreswomen USA było ” głęboko zaniepokojonych ostatnimi zmianami w polskim prawie.Świat na głowie staje,gdy senatorów Hegemona niepokojem częstuje-tak nie można!!!Wprawdzie Ci senatorowie nie wiedzą,gdzie ta tajemnicza Polska łeży,ale przecież antypolski żydowski ból odczuwają.Tak na wyrost Polskę pod włos biorą,propagandowo kadzą gdy jej przywództwo w przeprowadzaniu demokratycznych reform i wolności osobistej przypisują,ale o ustawie USA nr 447 ukierunkowanej na żydowskie finansowe i majątkowe wyrolowanie Polski pamiętają.W polskim prawie nic się nie zmieniło,no może oprócz potępienia korupcyjnych świętych krów sądowych,którym złodziejskie czyny w głowie,jak w Krakowie.W Polsce demokracja kwitnie,wolność słowa i demokrację się umocniło,co więc tym kongresmenom +kongreswomen odbiło?Nowelizacja ustawy o IPN niczego nie zaciemnia-co za brednie.Nie ogranicza również swobody wypowiedzi(?),refleksji historycznej i nie podważa wiarygodności polskiej demokracji.To hipokryci i przekupni ussmańscy kongresmenowie mają kłopoty z umysłowym zdrowiem.