Władze Kanady nałożyły sankcje na dziewięciu Rosjan za “naruszenia praw człowieka”, to jest ich rolę w postępowaniu karnym wobec Aleksieja Nawalnego.

Agencja informacyjna Interfax zacytowała oświadczenie kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które podało, że od 24 marca sankcjami zostało obłożonych kolejnych dziewięciu obywateli Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z oświadczeniem zostali nimi obłożeni jako rosyjscy urzędnicy, “w odpowiedzi na poważne naruszenia praw człowieka” jakich mieli się oni, według strony kanadyjskiej, dopuścić.

Wśród osób objętych w środę sankcjami przez Kanadę znaleźli się: dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow, dyrektor Federalnej Służby Wykonania Kar Aleksandr Kałasznikow, prokurator generalny Federacji Rosyjskiej Igor Krasnow, pierwszy zastępca kierownika Administracji Prezydenta Siergiej Kirijenko, wiceministrowie obrony Aleksiej Kriworuczko i Pawieł Popow, naczelnik wydziału Administracji Prezydenta do spraw wewnętrznych Andriej Jarin, przedstawiciel prezydenta Rosji w Syberyjskim Okręgu Federalnym Siergiej Mieniajło oraz dyrektor Gwardii Rosyjskiej Wiktor Zołotow.

Osoby te nie mogą wjeżdżać na terytorium Kanady, a ich środki finansowe pozostające w zasięgu kanadyjskich instytucji zostaną zamrożone. Dodatkowo obywatele Kanady nie mogą świadczyć usług finansowych czy ekonomicznych tym osobom.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

Na wniosek Federalnej Agencji Realizacji Kar rosyjski sąd odwiesił Nawalnemu karę pozbawienia wolności w efekcie czego w lutym trafił on do kolonii karnej.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply