Gubernator stanu Dakota Południowa wysłała w piątek listy do wodzów dwóch plemion Siuksów domagając się likwidacji ustanowionych przez nich posterunków mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS COVID-19.

Gubernator Kristi Noem wysłała listy do wodzów plemion Siuksów – Oglala i plemienia znad rzeki Cheyenne. „Jesteśmy silniejsi gdy działamy razem; w tym zawiera się także walka przeciw COVID-19” – napisała Noem – „Domagam się by plemienia natychmiast zaprzestały zakłócania lub regulowania ruchu drogowego na krajowych i stanowych drogach szybkiego ruchu i usunęły wszystkie punkty kontrolne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jeszcze tego samego dnia list odpowiedział wódz plemienia Siuksów znad rzeki Cheyenne Harold Frazier, który w wywiadzie skierował słowa pod adresem gubernator – „Stale zakłócasz nasze wysiłki by robić to co każe [robić] nauka i fakty, poważnie podważając naszą możliwość ochrony wszystkich w rezerwacie”. Jak uznał wódz – „Ignoranckie wypowiedzi i ostra retoryka zachęcają osoby już znajdujące się w stresie z powodu tej sytuacji do przeprowadzania irracjonalnych działań”. Zaproponował gubernator Noem – „Zapraszamy do przyłączenia się do nas w ochronie życia naszych ludzi i tych, którzy mieszkają w tym rezerwacie. Z przykrością odrzucam twoją prośbę”.

Indiańscy wodzowie nakazali ustawienie na granicach rezerwatów punktów kontrolnych na których kontrolowani są wszyscy wyjeżdżający i wracających do niego. Za każdym razem osoba przekraczająca granicę rezerwatu ma badaną temperaturę i przeprowadzony jest wywiad z nią. Osoby z zewnątrz aby otrzymać zgodę na przejazd przez terytorium rezerwatu muszą wnioskować o zgodę na taki przejazd na stronie internetowej tej jednostki administracyjnej. W rezerwatach obu plemion wodzowie wprowadzili zasady ścisłej kwarantanny zabraniając opuszczania domów mimo, że obostrzeń takich nie wprowadziły władze stanowe.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Punktu kontrolne na granicach rezerwatów działają już od zeszłego miesiąca. Już wówczas Biuro Spraw Rdzennych Amerykanów Departamentu Spraw Wewnętrznych przekazało wodzom Siuksów, że powinni ustalać swoje działania przeciwepidemiczne z władzami stanu.

W Dakocie Południowej wykryto dotychczas 3145 przypadków zakażenia koronawirusem. W 169 przypadkach zarażonymi byli rdzenni Amerykanie.

Czytaj także: USA i Rosja z największym dobowym przyrostem liczby osób zakażonych koronawirusem

cnn.com/kresy.pl

 

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz