Prezydent RP weźmie udział w telekonferencji dotyczącej napięć pomiędzy Ukrainą a Rosją organizowanej z inicjatywy Białego Domu.

Jak podaje agencja Reutera, Biały Dom poinformował w poniedziałek, że jeszcze tego samego dnia prezydent USA Joe Biden będzie rozmawiał z europejskimi przywódcami na temat aktualnych napięć między Rosją a Ukrainą, w tym o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

W spotkaniu, które odbędzie się w formacie telekonferencji wezmą udział przywódcy pięciu państw europejskich oraz szefowie NATO i Unii Europejskiej.

Będą to prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, prezydent Polski Andrzej Duda, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Spotkanie, które zaplanowano na godzinę 15. czasu lokalnego (godzina 21. w Polsce), będzie zamknięte dla prasy. Biały Dom nazwał je „częścią naszych ścisłych konsultacji i koordynacji z naszymi transatlantyckimi sojusznikami i partnerami w odpowiedzi na militarną koncentrację Rosji na granicy Ukrainy”.

Przypomnijmy, że NATO poinformowało w poniedziałek, że stawia swoje siły w gotowości i wzmacnia państwa swojej wschodniej flanki większą liczbą okrętów i myśliwców. Rosja określiła to jako eskalację napięć wokół Ukrainy.

Jak informowaliśmy, że w sieci pojawiają się doniesienia o licznych wojskowych transportach kolejowych z Rosji na Białoruś. Tylko w ciągu tygodnia przybyć miało ponad 30 pociągów po 50 wagonów w każdym, wiozących m.in. czołgi, armatohaubice. Według kolejarzy, zaplanowano łącznie przyjazd 200 takich pociągów.

W piątek rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozmieszczeniu 12 myśliwców Su-35 na Białorusi w związku z ćwiczeniami, które odbędą się w pobliżu granic Polski, Litwy i Ukrainy.

W lutym odbędą się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Jak powiedział Aleksandr Łukaszenko, Rosja i Białoruś przećwiczą „konfrontację z Polską, krajami bałtyckimi i Ukrainą”.

Jak podawaliśmy, Wielka Brytania oskarżyła Kreml o dążenie do zainstalowania prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie i poinformowała, że ​​oficerowie rosyjskiego wywiadu kontaktowali się z wieloma byłymi ukraińskimi politykami w ramach domniemanych planów inwazji na Ukrainę. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że posiada informacje, iż rosyjski rząd rozważa zainstalowanie na czele przyszłego marionetkowego prorosyjskiego rządu w Kijowie byłego ukraińskiego deputowanego Jewhena Murajewa.

Kresy.pl / reuters.com / thehill.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz