Komisja Europejska ogłosiła wsparcie finansowe w wysokości 4,7 miliarda euro na realizację projektów związanych m.in. z produkcją szczepionek czy przejściem na czystą energię w Republice Południowej Afryki.
Przewodnicząca KE ogłosiła w czwartek podczas wizyty w Kapsztadzie podczas ósmego szczytu UE-RPA pakiet inwestycyjny o wartości 4,7 mld euro na projekty związane z zieloną energią, na budowę kolei i portów oraz produkcję szczepionek.
„Dzisiaj rozwijamy nasze stosunki handlowe i inwestycyjne. Rozpoczynamy rozmowy na temat umowy handlowej nowej generacji. Prawdziwe partnerstwo handlowe i inwestycyjne. Skupiając się na strategicznych branżach – i korzyściach dla obu stron” – powiedziała Urszula von der Leyen podczas wspólnej konferencji z Cyrilem Ramaphosą, prezydentem RPA.
Today we’re taking our trade and investment relations forward.
We’re launching talks on a next-generation trade deal.
A Clean Trade and Investment Partnership.
With a focus on strategic industries – and benefits for both sides ↓ https://t.co/ArPHABdmCK
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 13, 2025
Jak wyjaśniła von der Leyen, dotacja będzie bazowała na dotacjach i pożyczkach instytucji UE i państw członkowskich, ale także Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju; wykorzystane będą też inwestycje prywatne.
We welcome the announcement by the European Union of a Global Gateway Investment Package of €4.7 billion to support strategic investment projects. https://t.co/4Q5dZVIIxE
— Cyril Ramaphosa 🇿🇦 (@CyrilRamaphosa) March 13, 2025
UE uważa, że dzięki inwestycjom cyfrowym i ekologicznym odzyska utracone, głównie na rzecz Chin, wpływy w Afryce, w której w latach 2021-2027 chce zainwestować ponad 150 mld euro.
Wizyta przedstawicieli UE w RPA ma związek również z nadchodzącą prezydencją tego kraju w Grupie G20.
Decyzja Komisji Europejskiej o wsparciu finansowym dla RPA zapadła w okresie rosnących napięć między tym krajem a Stanami Zjednoczonymi, które wstrzymały finansowanie RPA w wysokości 440 mln dolarów. Powodem jest uchwalenie prawa South Africa’s Expropriation Act of 2024, umożliwiającego wywłaszczenie gruntów bez odszkodowania. Celem tej reformy jest redystrybucja gruntów wśród czarnoskórych mieszkańców, co według krytyków uderza przede wszystkim w białych rolników.
Przeczytaj również: Ukraina będzie członkiem UE do 2030 r. – twierdzi ukraińska minister
Kresy.pl/X
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!