Afrykańska organizacja regionalne ECOWAS domaga się od stron konfliktu politycznego w Mali powołania rządu jedności narodowej i grozi temu państwu sankcjami.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) wezwała polityków Mali do powołania rządu jednoczącego strony politycznego konfliktu i szybkiego przeprowadzenia wyborów parlamentarnych, podała w poniedziałek telewizja Al Jazeera. Oświadczenie z tego rodzaju apelem zostało podpisane przez przywódców Beninu, Burkina Faso, Gambii, Ghany, Gwinei, Gwinei Bissau, Liberii, Nigru, Nigerii, Republiki Zielonego Przylądka, Senegalu, Sierra Leone, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej i samego Mali.

ECOWAS zapowiedziała też “rozważenie sankcji przeciwko wszystkim tym, którzy działają przeciwko procesowi normalizacji kryzysu”. W połączeniu z brakiem akceptacji dla postulatu malijskiej opozycji przedterminowego ustąpienia prezydenta Ibrahima Boubacara Keity według Al Jazeery oznacza to wsparcie dla jego pozycji. ECOWAS zażądała by przedstawione przez nią postulaty zostały wdrożone w ciągu 10 dni. Przedterminowe wybory miałyby dotyczyć 31 mandatów w parlamencie, których obsada w marcowych wyborach jest kwestionowana.

Konflikt między Keitą, a opozycją eskalował niedawno do poziomu starć ulicznych w których padły ofiary śmiertelne. Na czele opozycyjnej koalicji stanął imam Mahmud Dicko. Jej protesty wywołuje kiepska sytuacja ekonomiczna kraju oraz zarzuty, że marcowe wybory parlamentarne zostały zmanipulowane.

Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Położone na obszarach pustynnych i sawannowych, nie mające dostępu do morza państwo zamieszkane jest przez bardzo zróżnicowaną etniczne ludność – od ludności berberyjskiej (tuareskiej) i arabskiej po różne plemiona murzyńskie stanowiące większość mieszkańców. Państwo zmaga się z ekstremistami islamskimi operującymi na terenach pustynnych oraz niepodległościowym ruchem Tuaregów.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply