Pod względem dobrobytu finansowego, jak wynika z badań Intrum AB, sytuacja Polski nie prezentuje się dobrze. Gorzej w skali Europy wypadły tylko Grecja i Litwa.

Szwedzka firma zarządzająca wierzytelnościami Intrum AB przeprowadziła badanie sondażowe „Barometr Dobrobytu Finansowego” przeprowadzone wśród nieco ponad 24 tys. osób z 24 krajów europejskich. Dotyczyło ono ich zdolności do płacenia rachunków na czas, niezależności kredytowej, oszczędności i wiedzę z zakresu finansów.

Pod względem łatwości w płaceniu rachunków, najlepiej wypadli Niemcy i Duńczycy, podczas gdy Węgrzy, Czesi i Estończycy są najbardziej niezależni od kredytów, względnie są od nich najmniej zależni. Mieszkańcy Szwecji i Szwajcarii są w stanie najwięcej zaoszczędzić miesięcznie, a Finowie i Brytyjczycy mają największą wiedzę z zakresu finansów.

Ogółem, w zestawieniu najlepiej wypadli Niemcy (6,89 pkt na 10), a za nimi Austria (6,77) i Szwecja (6,72) oraz Szwajcaria (6,65) i Finlandia (6,47). Średnia w skali Europy wynosi 6,21. Trochę powyżej znajdują się Francuzi, Hiszpanie i Węgrzy, a poniżej Słowacy, Czesi i Portugalczycy. Najgorzej w zestawieniu wypada Grecja (5,30) i Litwa (5,54).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sytuacja Polaków, według wyników badani, ogólnie nie prezentuje się dobrze. Na 24 kraje Polska zajęła 22. miejsce (5,54 – minimalnie lepiej niż Litwa), a niemal w każdej kategorii plasujemy się pod koniec rankingu. Pod względem regulowanie rachunków na czas, Polacy są na 19. pozycji, a w kwestii oszczędzenia na 20. miejscu 20. Pod względem wiedzy na temat finansów, zajęliśmy dopiero 23. miejsce. Najlepiej Polacy wypadają pod względem swobody kredytowej, zajmując 10. miejsce i osiągając wynik powyżej średniej.

Według Barometru, około 45 proc. badanych skarży się, że ich rachunki i konieczne płatności rosną w szybszym tempie niż ich dochody. Z kolei 43 proc. przyznaje, że obawy te negatywnie wpływają na ich dobrobyt. 24 proc. w ciągu ostatniego półrocza pożyczało pieniądze lub osiągało limity na kartach kredytowych. To o 4 pkt. więcej, niż podczas zeszłorocznego badania.

Jednocześnie, mimo rosnących kosztów życia, 75 proc. osób ankietowanych twierdzi, że daje radę zaoszczędzić co miesiąc choć trochę z wypłaty, przy czym aż 52 proc. nie jest zadowolona z wielkości takich kwot.

Mikael Ericson z szefostwa Intrum komentując te wyniki powiedział, że badanie pokazuje, iż klienci firmy „odczuwają coraz większą presję finansową”. Jego zdaniem, jest to m.in. wynikiem zbyt niskiego poziomu wiedzy o finansach i wezwał do zwiększenia edukacji w tym zakresie.

Przeczytaj także: Eurostat prezentuje mapę dobrobytu w Europie. Jak wypada Polska? [+GRAFIKA]

Intrum AB / bloomberg.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz