Pod względem dobrobytu finansowego, jak wynika z badań Intrum AB, sytuacja Polski nie prezentuje się dobrze. Gorzej w skali Europy wypadły tylko Grecja i Litwa.

Szwedzka firma zarządzająca wierzytelnościami Intrum AB przeprowadziła badanie sondażowe „Barometr Dobrobytu Finansowego” przeprowadzone wśród nieco ponad 24 tys. osób z 24 krajów europejskich. Dotyczyło ono ich zdolności do płacenia rachunków na czas, niezależności kredytowej, oszczędności i wiedzę z zakresu finansów.

Pod względem łatwości w płaceniu rachunków, najlepiej wypadli Niemcy i Duńczycy, podczas gdy Węgrzy, Czesi i Estończycy są najbardziej niezależni od kredytów, względnie są od nich najmniej zależni. Mieszkańcy Szwecji i Szwajcarii są w stanie najwięcej zaoszczędzić miesięcznie, a Finowie i Brytyjczycy mają największą wiedzę z zakresu finansów.

Ogółem, w zestawieniu najlepiej wypadli Niemcy (6,89 pkt na 10), a za nimi Austria (6,77) i Szwecja (6,72) oraz Szwajcaria (6,65) i Finlandia (6,47). Średnia w skali Europy wynosi 6,21. Trochę powyżej znajdują się Francuzi, Hiszpanie i Węgrzy, a poniżej Słowacy, Czesi i Portugalczycy. Najgorzej w zestawieniu wypada Grecja (5,30) i Litwa (5,54).

Sytuacja Polaków, według wyników badani, ogólnie nie prezentuje się dobrze. Na 24 kraje Polska zajęła 22. miejsce (5,54 – minimalnie lepiej niż Litwa), a niemal w każdej kategorii plasujemy się pod koniec rankingu. Pod względem regulowanie rachunków na czas, Polacy są na 19. pozycji, a w kwestii oszczędzenia na 20. miejscu 20. Pod względem wiedzy na temat finansów, zajęliśmy dopiero 23. miejsce. Najlepiej Polacy wypadają pod względem swobody kredytowej, zajmując 10. miejsce i osiągając wynik powyżej średniej.

Według Barometru, około 45 proc. badanych skarży się, że ich rachunki i konieczne płatności rosną w szybszym tempie niż ich dochody. Z kolei 43 proc. przyznaje, że obawy te negatywnie wpływają na ich dobrobyt. 24 proc. w ciągu ostatniego półrocza pożyczało pieniądze lub osiągało limity na kartach kredytowych. To o 4 pkt. więcej, niż podczas zeszłorocznego badania.

Jednocześnie, mimo rosnących kosztów życia, 75 proc. osób ankietowanych twierdzi, że daje radę zaoszczędzić co miesiąc choć trochę z wypłaty, przy czym aż 52 proc. nie jest zadowolona z wielkości takich kwot.

Mikael Ericson z szefostwa Intrum komentując te wyniki powiedział, że badanie pokazuje, iż klienci firmy „odczuwają coraz większą presję finansową”. Jego zdaniem, jest to m.in. wynikiem zbyt niskiego poziomu wiedzy o finansach i wezwał do zwiększenia edukacji w tym zakresie.

Przeczytaj także: Eurostat prezentuje mapę dobrobytu w Europie. Jak wypada Polska? [+GRAFIKA]

Intrum AB / bloomberg.com/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply