Radni PiS z Radomia wystosowało wniosek do prezydenta Radomia o sporządzenie raportu o stratach, jakie poniosło to miasto w czasie II wojny światowej złożyli radni PiS.

Wniosek radnych został złożony na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Jak powiedział szef klubu radnych PiS Marek Szary, „Przez Polskę przetacza się dyskusja na temat reparacji wojennych. Chcemy wiedzieć, podobnie jak radni innych miast, jakie straty wojenne poniósł Radom”. Dodał, że ma świadomość, iż straty materialne Radomia nie były tak duże jak np. Warszawy, ale wojna wiązała się też ze stratami w ludziach.

„Domaganie się reparacji to może nie tyle rola miasta, ile rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale będziemy przynajmniej wiedzieć czego się mamy się domagać i czego oczekiwać w kwestii zwrotu za straty poniesione podczas II wojenny światowej” – stwierdził Szary. Szary stwierdził, że jest to idea radomskich radnych, a nie instrukcja z centrali PiS w Warszawie. Jednak prezydent Radomia Radosław Witkowski uważa, że wniosek należy wysłać do IPN.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

„Oczywiście, jeśli miasto będzie mogło jakieś dane przygotować, to zrobimy to” – powiedział Witkowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Archiwum Akt Nowych przygotowało kilkaset metrów dokumentacji związanych z reparacjami

W jego ocenie, wniosek radnych PiS to jednak „kolejna próba przenoszenia standardów warszawskich na grunt radomskiego samorządu”. „To bardzo niepokojące, szczególnie po wyborach w Niemczech, gdy formacja AfD, która gloryfikuje żołnierzy Wehrmachtu, uzyskała dobry wynik” – zaznaczył Witkowski. Dodał, że oczekuje od polskiego rządu „dobrej polityki zagranicznej opartej na dobrym sąsiedztwie z zachodnim sąsiadem”

Kresy.pl / PAP

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz