W środę Rada Północnoatlantycka (NAC) potępiła zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. „Ten niedopuszczalny czyn poważnie naruszył normy, które obowiązują w lotnictwie cywilnym, zagroził też życiu pasażerów i załogi” – napisano.

Rada Północnoatlantycka stanowczo potępia przymusową zmianę kierunku lotu samolotu Ryanair między Atenami a Wilnem w dniu 23 maja do Mińska na Białorusi, a także aresztowanie Ramana Pratasiewicza oraz Sofiji Sapiegi. Ten niedopuszczalny czyn poważnie naruszył normy, które obowiązują w lotnictwie cywilnym, zagroził także życiu pasażerów i załogi. Wyrażamy poparcie dla apeli o pilne niezależne dochodzenie, w tym przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Popieramy środki podjęte przez sojuszników indywidualnie i zbiorowo w odpowiedzi na to zdarzenie – napisano w oświadczeniu, które zostało opublikowane na Twitterze przez rzeczniczkę NATO, Oanę Lungescu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Aresztowanie Pratasiewicza to zdaniem NAC zniewaga dla zasad prowadzenia politycznego sporu i wolności prasy.

„Białoruś musi natychmiast i bezwarunkowo zwolnić pana Pratasiewicza i panią Sapiegę. Sojusznicy NATO wzywają Białoruś do poszanowania podstawowych praw i wolności człowieka, a także do przestrzegania międzynarodowego porządku opartego na określonych zasadach. Sojusznicy solidaryzują się z Łotwą po nieuzasadnionym wydaleniu łotewskich dyplomatów” – dodano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Samolot linii Ryanair został w niedzielę zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Na jego pokładzie podróżował białoruski opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany przez białoruskie służby. Jako oficjalną przyczynę awaryjnego lądowania strona białoruska podała informację o bombie na pokładzie samolotu, która nie potwierdziła się. Zdarzenie wywołało oburzenie na arenie międzynarodowej.

W czasie poniedziałkowego szczytu UE, przywódcy państw unii zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Białoruś. Przestrzeń powietrzna UE ma zostać również zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Zobacz także: Premier Morawiecki: Żądamy natychmiastowego zwolnienia Ramana Protasiewicza oraz innych polskich i białoruskich działaczy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę rząd USA stanowczo potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz zatrzymanie opozycyjnego aktywisty, który był na pokładzie. Wezwał także do szybkiego spotkania międzynarodowej grupy lotnictwa cywilnego.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz