Pomnik odsłonięto z okazji setnej rocznicy urodzin Aleksandra Sołżenicyna.

W swoim przemówieniu, prezydent Rosji wspomniał m.in o swoich spotkaniach ze słynnym konserwatywnym rosyjskim pisarzem, gdy ten powrócił na stałe do Rosji. „Wyraźnie opisał prawdziwą, autentyczną, ludzką Rosję i system totalitarny, który przyniósł cierpienia i ciężkie doświadczenia milionom ludzi. Ale nawet będąc na wygnaniu, Sołżenicyn nie tolerował nikogo, kto mówił źle lub z pogardą o jego ojczyźnie, i sprzeciwiał się wszelkim przejawom rusofobii” – podkreślił Putin.

Pomnik Sołżenicyna został odsłonięty w moskiewskiej dzielnicy Taganka. Pomnik z brązu umieszczony na granitowym cokole został zaprojektowany przez Artystę Narodowego Rosji Andrieja Kowalczuka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W swoim przemówieniu, Putin określił Sołżenicyna jako człowieka prawego i pryncypialnego. „W swoich dziełach, w działalności literackiej, dziennikarskiej i społecznej, otwarcie i konsekwentnie bronił swoich poglądów i przekonań, a także bronił moralności, która zapewnia zdrowe społeczeństwo” – stwierdził Putin.

Aleksander Sołżenicyn był ikoną walki z radzieckim totalitaryzmem, pisarzem i publicystą, laureatem literackiej nagrody Nobla, autorem licznych powieści, dramatów, scenariuszy filmowych i opowiadań. Napisał mające kilka tysięcy stron dzieło o rewolucji w Rosji, obszerną historię stosunków rosyjsko-żydowskich, kilka prac na temat stanu swej ojczyzny po upadku ZSRR. W swoim dorobku ma setki artykułów, publikowanych listów, wywiadów i publicznych wystąpień. Znany jest przede wszystkim jako autor Archipelagu GUŁag. Sołżenicyn zmarł 3 sierpnia 2008 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sołżenicyn – śmierć proroka

kresy.pl / twitter




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz