Pomnik odsłonięto z okazji setnej rocznicy urodzin Aleksandra Sołżenicyna.

W swoim przemówieniu, prezydent Rosji wspomniał m.in o swoich spotkaniach ze słynnym konserwatywnym rosyjskim pisarzem, gdy ten powrócił na stałe do Rosji. „Wyraźnie opisał prawdziwą, autentyczną, ludzką Rosję i system totalitarny, który przyniósł cierpienia i ciężkie doświadczenia milionom ludzi. Ale nawet będąc na wygnaniu, Sołżenicyn nie tolerował nikogo, kto mówił źle lub z pogardą o jego ojczyźnie, i sprzeciwiał się wszelkim przejawom rusofobii” – podkreślił Putin.

Pomnik Sołżenicyna został odsłonięty w moskiewskiej dzielnicy Taganka. Pomnik z brązu umieszczony na granitowym cokole został zaprojektowany przez Artystę Narodowego Rosji Andrieja Kowalczuka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W swoim przemówieniu, Putin określił Sołżenicyna jako człowieka prawego i pryncypialnego. „W swoich dziełach, w działalności literackiej, dziennikarskiej i społecznej, otwarcie i konsekwentnie bronił swoich poglądów i przekonań, a także bronił moralności, która zapewnia zdrowe społeczeństwo” – stwierdził Putin.

Aleksander Sołżenicyn był ikoną walki z radzieckim totalitaryzmem, pisarzem i publicystą, laureatem literackiej nagrody Nobla, autorem licznych powieści, dramatów, scenariuszy filmowych i opowiadań. Napisał mające kilka tysięcy stron dzieło o rewolucji w Rosji, obszerną historię stosunków rosyjsko-żydowskich, kilka prac na temat stanu swej ojczyzny po upadku ZSRR. W swoim dorobku ma setki artykułów, publikowanych listów, wywiadów i publicznych wystąpień. Znany jest przede wszystkim jako autor Archipelagu GUŁag. Sołżenicyn zmarł 3 sierpnia 2008 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sołżenicyn – śmierć proroka

kresy.pl / twitter

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz