Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski utracił legitymację po wygaśnięciu swojej pięcioletniej kadencji, co stworzyłoby przeszkodę prawną, gdyby Rosja i Ukraina miały prowadzić rozmowy pokojowe.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski utracił legitymację po wygaśnięciu swojej pięcioletniej kadencji, co stworzyłoby przeszkodę prawną, gdyby Rosja i Ukraina miały prowadzić rozmowy pokojowe.

Na telewizyjnej konferencji prasowej zorganizowanej podczas wizyty na Białorusi Putin powiedział, że status Zełenskiego jest problematyczny. „Ale z kim negocjować? To nie jest bezpodstawne pytanie… Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że legitymacja urzędującej głowy państwa dobiegła końca” – powiedział.

Ukraińscy urzędnicy odrzucają wszelkie twierdzenia, że Zełenskiemu nie przysługuje legitymacja w czasie wojny. Rusłan Stefanczuk, przewodniczący ukraińskiego parlamentu, powiedział w tym tygodniu, że każdy, kto kwestionuje legitymację prezydenta, jest „wrogiem Ukrainy” rozpowszechniającym fałszywe informacje.

Trzy źródła zaznajomione z dyskusjami w otoczeniu Putina podały, że rosyjski przywódca wyraził frustrację małej grupie doradców w związku z – jego zdaniem – wspieranymi przez Zachód próbami utrudniania negocjacji oraz decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wykluczeniu rozmów.

„Putin może walczyć tak długo, jak trzeba, ale Putin jest także gotowy na zawieszenie broni – zamrożenie wojny” – przekazało inne z tej czwórki, wysokiej rangi źródło rosyjskie, które współpracowało z Putinem i ma wiedzę na temat rozmów na najwyższym szczeblu na Kremlu. Podobnie jak inne osoby cytowane w tej historii wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sprawy.

W tej sprawie Reuters rozmawiał łącznie z pięcioma osobami, które współpracują lub współpracowały z Putinem na wysokich stanowiskach w świecie politycznym i biznesowym. Piąte źródło nie komentowało zamrożenia wojny na obecnych frontach.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na prośbę o komentarz powiedział, że szef Kremla wielokrotnie dawał jasno do zrozumienia, że Rosja jest otwarta na dialog, aby osiągnąć swoje cele, twierdząc, że kraj nie chce „wiecznej wojny”.

Ministerstwa spraw zagranicznych i obrony Ukrainy nie odpowiedziały na pytania.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla stacji CNBC prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że prezydent Rosji Władimir Putin nie jest gotowy na pokój. Macron skomentował odrzucenie przez Putina propozycji prezydenta Francji dotyczącej wprowadzenia rozejmu na czas igrzysk olimpijskich.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply