Do chińskiego odpowiednika Banku Światowego przystąpiły Bahrajn, Cypr, Samoa, Boliwia, Chile, Grecja i Rumunia.

Zgodę na przyjęcie wnioskujących krajów wyraziła wczoraj Rada Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Informację o decyzji podała chińska rządowa agencja prasowa Xinhua.

Witamy nowych rokujących członków i dziękujemy za dołączenie do naszych starań sprostania potrzebom infrastruktury w regionie – oświadczył prezes AIIB Jin Liqun.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Siedem państw oficjalnie dołączy do struktur banku, po wypełnieniu odpowiednich procedur krajowych i wniesieniu ustalonej wpłaty do wspólnego kapitału AIIB. Do tej pory będą mieli status członków rokujących.

CZYTAJ TAKŻE: Polska już oficjalnie członkiem chińskiego superbanku AIIB

AIIB został założony z inicjatywy Chin przez 57 sygnatariuszy, w tym Polskę, w styczniu 2016 r. W marcu 2017. przyjęto 13 nowych członków rokujących. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych jest chińską inicjatywą, mającą być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych pozostających pod wpływem USA, takich jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Bank ma stać się równieżz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

kresy.pl / pb.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz