Gazprom zapowiedział finalizację wielu inwestycji w Chinach

Rosjanie zbudują w Chinach m.in. wielkie podziemne magazyny gazu.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział podpisanie w Pekinie podczas Forum Pas i Szlak wielu porozumień z chińskimi partnerami.
Podczas wizyty prezydenta Putina w Chinach w czasie forum, zakończymy szereg prowadzony negocjacji i podpiszemy nowe dokumenty. Będą to porozumienia dotyczące gazociągu Siła Syberii: trzy kontrakty na badania geologiczno-technologiczne, budowę podziemnych zbiorników gazu dla Chin a także memorandum o współpracy – oświadczył Miller.

Prezes Gazpromu dodał także, że najkosztowniejsza inwestycja w historii koncernu – gazociąg „Siła Syberii” do Chin, jest budowana w znakomitym tempie z wyprzedzeniem harmonogramu“.

Obecnie mamy już gotową trasę na długości 1800 km, już ponad 740 km jest w ziemi, a 1000 km rur zostało zespawanych w jedną nitkę – wskazał Miller. W czwartek na granicy rosyjsko-chińskiej otworzono przejście dzięku któremu gazociąg będzie mógł zostać pociągnięty nad dzielącą oba państwa rzeką Amur.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Xi Jinping: Chiny i Rosja są strażnikami pokoju

O kontrakt na “Siłę Syberii” Gazprom walczył ponad dziesięć lat. Pod koniec 2014 r podpisana została umowa pomiędzy umowę miedzy Gazpromem, a chińskim China National Petroleum Corporation (CNPC). Umowa ma potrwać 30 lat i opiewa na 456 mld dol. Rosjanie mają dostarczać 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Całkowita długość trasy od złóż w północnej Jakucji wynosi 3200 km przez trudne do pokonania ze względu na geologię i warunki geograficzne bezludne tereny Syberii.

Łączy koszt wraz z uruchomieniem wydobycia ze złóż oceniano w trakcie podpisania kontraktu na 50-71 mld dol.. Chiny wyraziły zgodę na finansowanie jedynie 100 km rur stanowiących odgałęzienia do swojej granic. Nie wyraziły również zgody Gazpromowi na kredyt kupieckie ani zapłatę z góry za gaz.

Według umowy wydobycie gazu ze złoża Czajanda miało się rozpocząć w 2018 r, jednak dwa lata temu Gazprom przesunął termin o rok – na 2019. Gaz ma popłynąć na przełomie 2019/2020 r.

kresy.pl / rp.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply