Po forum w Davos powstanie koalicja krajów, które przekażą Ukrainie nowoczesne czołgi, sfinalizowane zostanie to w piątek w Ramstein – oświadczył w środę szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Marcin Przydacz.

Nowy szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz został zapytany w środę, co zmieni się w kwestii wsparcia dla Ukrainy po trwającym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. “Myślę, że zmieni się w sensie praktycznym to, że w piątek za chwilę będzie spotkanie w Ramstein i powstanie ta koalicja przekazująca czołgi, którą myśmy jako Polska zainicjowali. To przecież prezydent Andrzej Duda parę dni temu we Lwowie wskazał, że jesteśmy gotowi przekazać Leopardy, za nami poszli Brytyjczycy, inne państwa z północy Europy” – oświadczył, cytowany przez portal WNP.

“Dyskutuje się też o dalszym wsparciu dla Ukrainy, ale i o odbudowie Ukrainy, co robić dalej z Ukrainą” – dodał.

Przydacz podkreślił, że Ukraina nie jest jedynym tematem Davos. “Mówimy też o tym, jak zwalczać negatywne skutki rosyjskiej agresji, jeśli chodzi o globalną gospodarkę” – wskazał.

W ubiegłą środę we Lwowie Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Podkreślił, że to element budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. „Przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa” – zaznaczył.

Leopardy są produkowane przez Niemcy, kluczowa jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, które nie wchodzi w skład NATO.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck opowiedział się we wtorek za zezwoleniem innym krajom na dostarczanie czołgów Leopard na Ukrainę.

Zobacz także: Szrot o Leopardach dla Ukrainy: Finlandia i Dania zadeklarowały udział

Jak informowaliśmy, przewodniczący rady dyrektorów Rheinmetall Armin Papperger w niedzielnej rozmowie z publikacją Bild am Sonntag oświadczył, że niemiecka firma Rheinmetall ma na stanie 110 czołgów Leopard 1 i Leopard 2. Przygotowanie tego sprzętu do przekazania na Ukrainę może zająć rok.

Zobacz także: Ukraina zwróci się do Kanady z prośbą o Leopardy 2

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply