Na skutek wzrostu cen energii (prąd, gaz i koks) miasteczkowska Huta Cynku “Miasteczko Śląskie” może wygasić produkcję. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 800 osób i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

O możliwym wygaszeniu produkcji poinformowało związkowców kierownictwo przedsiębiorstwa. Związek Zawodowy Pracowników Huty Cynku “Miasteczko Śląskie” wraz z zakładową Solidarnością wspólnie wystąpili już do central związkowych, przesłali pisma do Prezydenta RP, premiera, marszałków sejmu i senatu, ministrów. Zorganizowano także spotkania z władzami samorządowymi aby przedstawić konsekwencje upadku huty dla regionu.

Do zakładu został zaproszony m.in. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Urząd zobowiązał się do wdrożenia programu aktywizacji zawodowej dla pracowników HCM w wypadku zwolnień z pracy.

Wcześniej zarząd HCM spotkał się z wojewodą śląskich i przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Prezes HCM Mirosław Indyka wystąpił do minister Anny Moskwy z prośbą o rozważenie mechanizmów pomocy, takich jak przyznanie dodatkowego, bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji CO2, bądź zastosowania równoważnego rozwiązania, które pozwoliłoby choć częściowo zrekompensować wydatki ponoszone z tytułu uprawnień do emisji CO2.

Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A. jest przedsiębiorstwem metalurgicznym z ponad 50- letnią historią. Głównym obszarem działalności jest produkcja i sprzedaż metali: cynku, ołowiu i metalu Dore’a. Spółka jest silnie zakorzeniona w historii regionu, będąc jednym z kluczowych pracodawców w powiecie tarnogórskim – zatrudnia ok. 800 osób. HCM jest ważnym ogniwem łańcucha dostaw w branży metalurgicznej, a wypracowana pozycja rynkowa umożliwia współpracę z największymi, globalnymi koncernami.

Jak podawaliśmy, kilka dni temu ANWIL i Grupa Azoty ograniczyły do minimum produkcję nawozów azotowych uzasadniając tą wyjątkowo wysoką ceną gazu potrzebnego do ich produkcji. Decyzja ta skutkuje również wstrzymaniem produkcji dwutlenku węgla (CO2), suchego lodu i kwasu azotowego, niezbędnych w procesach technologicznych branży mleczarskiej. „Za tydzień w Polsce może stanąć cała branża mleczarska” – alarmował w piątek portal Interia.

Firma Cerrad, polski producent płytek ceramicznych, zdecydowała się wstrzymać pracę na trzech z siedmiu linii produkcyjnych. Powodem są wysokie ceny energii. W efekcie pracę może stracić co najmniej 350 osób.

Kresy.pl / tarnogorski.info / opzz.org.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply