W przygotowanej za rządów PiS-u nowelizowanych przepisach o patodeweloperce popełniono błąd, informuje portal Prawo.pl. W jednym z uregulowań pojawiło się „lub” zamiast „i”. Dzięki temu budynek bez okien lub drzwi można wybudować w małej odległości. Potrzebna jest jak najszybsza poprawka, aby domy nie był budowane bardzo blisko innych nieruchomości.
Jak informuje portal Prawo.pl w nowelizowanych przepisach o patodeweloperce z 27.10.2023 r. dotyczących rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i ich usytuowanie popełniono błąd. Wprowadzono między innymi zmianę w par. 12 ust. 1 rozporządzenia, zwiększyła ona do 5 m minimalną odległości od granicy działki budowlanej budynków wielorodzinnych o wysokości powyżej 4 kondygnacji nadziemnych. Przy okazji jednak w pkt. 2 tego przepisu spójnik „i ” zastąpiono spójnikiem „lub”.
Portal zaznacza, że w efekcie powstałej pomyłki nowy budynek można sytuować w odległości 3 m od granicy działki budowlanej, jeśli jest on zwrócony w stronę tej granicy ścianą bez okien lub bez drzwi. To nie musi być pełna ściana.
Obecnie przepis par. 12. ust. 1 pkt 1 i 2 brzmi następująco: „Jeżeli z przepisów par. 13, par. 19, par, 23, par. 36, par, 40, par. 60 i par. 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż: 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi (przed 1 sierpnia: bez okien i drzwi) w stronę tej granicy”.
Czytaj: Zdymisjonowany wiceminister zapowiada pozwy
Prawo.pl dodaje, że w konsekwencji powstałej pomyłki powstanie duży bałagan. Eksperci uważają, że resort rozwoju powinien poprawić przepis jak najszybciej. W przeciwnym razie w majestacie prawa domy będą budowane bliżej sąsiadów, oraz dojdzie do chaosu interpretacyjnego. Jednakże część ekspertów twierdzi, że zamieszanie ze spójnikami jest sztuczne.
prawo.pl/Kresy.pl
Wg mnie zapis jest poprawny. Dla pewności można użyć słowa „albo”. Swoją drogą bardzo łatwo jest i róźną interpretację logiki, co innego logika potoczna, a co innego logika akademicka (lub, i , albo – łatwo o pomyłkę).