“Św. Jan Paweł II jako pierwszy wprowadził w Kościele przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży. Atak na niego jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła, które ten papież głosił” – oświadczył w poniedziałek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W poniedziałek przewodniczący episkopatu wydał oświadczenie, uzasadniając to atakami na osobę papieża. “Kwestie ochrony dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania wszelkim nadużyciom ze strony duchownych stanowiły dla Ojca Świętego najwyższy priorytet” – napisał Gądecki.

“To on widział w młodych przyszłość Kościoła, dlatego też – jako pierwszy – wprowadził kościelne regulacje prawne, mające chronić najsłabszych, a tym samym zapoczątkował realizację procesu zmierzającego do wykrywania przestępstw seksualnych i karania duchownych, którzy się tego dopuszczają” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że “decyzje papieża Polaka stanowiły inspirację dla dalszych działań, mających na celu ochronę dzieci i młodzieży, jak również pomoc osobom skrzywdzonym w Kościele”.

“Już w 1993 r. wskazywał biskupom z USA, że – w przypadku przestępstw seksualnych – kanoniczne kary, włącznie z wydaleniem z kapłaństwa, są konieczne i w pełni uzasadnione. (…) W 1994 roku wydał specjalny indult dla Kościoła w USA, dwa lata później dla Irlandii, podkreślając, że nie może być żadnej tolerancji dla wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. (…) W 2001 roku – wraz z wprowadzeniem norm motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela – zobowiązał każdego biskupa oraz wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania wszystkich przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych wobec małoletnich przed 18. rokiem życia” – podkreślił przewodniczący KEP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Abp Gądecki odniósł się także do raportu dotyczącego Theodora McCarricka. Zwrócił uwagę, że “jednoznacznie dowodzi on, że św. Jan Paweł II został cynicznie oszukany”. Zaznaczył, że papież nie otrzymał pełnych informacji w sprawie wspomnianego kardynała, a on sam okłamał go, co do swojej niewinności.

Przewodniczący KEP wyraził “głębokie współczucie osobom skrzywdzonym przez niektórych duchownych”.

“Konieczne jest sprawiedliwe osądzenie i ukaranie sprawców, a także nieustanna troska o podnoszenie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Kościele oraz we wszystkich innych środowiskach” – dodał.

Abp Gądecki wyraził opinię, że “atak na św. Jana Pawła II jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła, które ten papież głosił w ciągu całego swego pontyfikatu”. “Papież z Polski już za swojego życia był niewygodny dla niektórych środowisk promujących ‘antycywilizację’, a także dla towarzyszących im mediów” – zaznaczył.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Przewodniczący KEP: nie istnieje coś takiego jak ‘prawo do aborcji’, w dyskusji o życiu nie może być mowy o kompromisie

“Podejrzliwi od dawna byli w blokach startowych, aby zniszczyć pamięć o Janie Pawle II, a tym samym o Kościele katolickim, którego nienawidzą” – napisał za kard. Gerhardem L. Müllerem.

Przewodniczący KEP podkreślił, że solidaryzuje się “ze stanowiskiem Kolegium Rektorskiego KUL, skierowanym do autorów fałszywych i tendencyjnych publikacji, których celem jest nie tyle dobro ofiar nadużyć, ile szkalowanie dobrego imienia św. Jana Pawła II i podważanie jego autorytetu”.

Podziękował osobom, które dają “prawdziwe świadectwo o życiu i nauczaniu tego świętego papieża”.

“Dziękuję szczególnie ludziom określającym się, jako pokolenie św. Jana Pawła II za przekazywanie wiedzy i miłości do niego kolejnej generacji, która nie mogła go spotkać osobiście” – napisał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Sięgajmy częściej po nauczanie papieskie i nie dozwólmy zniszczyć dobrego imienia św. Jana Pawła II, niestrudzonego przewodnika na drodze osoby ludzkiej i społeczeństw do wolności” – podsumował przewodniczący KEP.

episkopat.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply